Po co PLL LOT przejmuje Condora? "Mamy taki hurraoptymizm, a to nie jest prosta matematyka"

PLL LOT przejmuje niemieckie linie lotnicze Condor. Po zakończeniu transakcji polski przewoźnik może podwoić do 20 milionów liczbę obsługiwanych pasażerów. - LOT wchodzi na zupełnie nieznany dla siebie rynek - mówił w Studiu Biznes Marcin Danił, wiceprezes portu lotniczego Modlin-Warszawa. Posłuchaj fragmentu rozmowy.

Zdaniem Polskiej Grupy Lotniczej, która formalnie stoi za transakcją, powstanie w ten sposób "jeden z wiodących podmiotów lotniczych w Europie". - Nie jest przypadkiem, że polskie firmy przejmują firmy zagraniczne. Linie czarterowe Condor to największe tego typu linie w Niemczech. To bardzo odważny ale zarazem rozważny ruch Polskich Lini Lotniczych LOT - mówił premier Mateusz Morawiecki. Ile trzeba będzie zapłacić za taki kierunek rozwoju? Według serwisu RynekLotniczy.pl, nie mniej niż 1,6 mld zł. PGL zadeklarował spłatę pożyczki pomostowej w wysokości 380 mln euro, którą linie lotnicze zaciągnęły, gdy w zeszłym roku splajtował Thomas Cook, touroperator, którego linie Condor były spółką zależną. Zdaniem niemieckich mediów, cytowanych przez serwis, PLL LOT musiały przebić oferty konkurentów, dokładając ok. 250 mln euro, co oznaczałoby, że zakup Condora może kosztować polskiego przewoźnika przeszło 2,6 mld zł.

Więcej o:

Polecane dla Ciebie

Komentarze (87)
Po co PLL LOT przejmuje Condora? "Mamy taki hurraoptymizm, a to nie jest prosta matematyka"
Zaloguj się
 • zgred151

  Oceniono 18 razy 16

  Dziwne pytanie . Zawsze to dodatkowe samoloty do ucieczki jak zmienia sie rzady

 • Krzysztof Z

  Oceniono 29 razy 15

  Właśnie Lufthansa planuje zawiesić współpracę w sprawie lotów łączących dla Condora. Bez wolnych slotow na lądowanie we Frankfurcie LOT będzie trzymać te swoje stare nowe maszyny na płycie w Warszawie. Plany podobnie realne jak restrukturyzacja polskiego górnictwa...

 • wmr2000

  Oceniono 17 razy 11

  Niemcy pozbywają się złomu, my pozbywamy się pieniędzy. Majstersztyk.

 • zdradliwe_pisozyty

  Oceniono 12 razy 10

  Patrząc na potęgi intelektualne w obecnym (nie)rządzie myślę, że mamy następny samochód elektryczny ...
  - tylko tym razem bekniemy my, podatnicy, za to sowicie

 • mer-llink

  Oceniono 22 razy 10

  - Aleśmy jem pokazaly, tem germańcom! Podkupilim im potengę lataną systemu Kondor! W pienty jem poszło, Szwabom zadufanym! To my kupilim, za nasze piniondze, i my tym kupieniem otwieramy oczy niedowiarkom... - tak z podniesionym kolanem przemawiał pan Morawiecki Mateusz. No, mniej więcej tak...
  Po pierwsze: to zadłużona firma ten Condor.
  Po drugie: maleńka - ma połowę tych samolotów, które ma LOT. A LOT to nawet w Europie mikrus. Ponadto obaj wysocy kontrahenci mają po kilka Boeingów Maxxów, które są uziemione. Czyli razem to tak mniej więcej buriacka linia lotnicza.
  Po trzecie: Condor był subsydiowany przez umowę z Lufthansą. Jak Lufthansa wyjmie z Condora swych pasażerów, to Condor straci całą wartość (która i tak jest teraz na czerwono).
  Po czwarte: chodziło PiS-owi nie tylko o "mocarstwowe nadęcie", ale przed wszystkim o mnóstwo nowych posad dla swoich...

  W skrócie: ruch był pompatyczny, ale jak to w stylu PiS_u, taki bardziej bez sensu, bez liczenia, na pokaz dla Państwa Kiepskich, że niby teraz Aerofłot może ich pocałować tam, gdzie pan pana majstra..
  A kto dopłaci do plajtującego Condora?
  Wcale nie zasobne społeczeństwo niemieckie, ale ubogi polski podatnik. Alleluja!!!

  Ot, pokazlym tym Niemniaszkom, no, co to my! Hosanna!!!

 • Leszek Kubiak

  Oceniono 19 razy 9

  OBY TO NIE BYŁ KOLEJNY WIELKI BIZNES " DOBREJ ZMIANY " TAK JAK ROZWÓJ HODOWLI KONI W JANOWIE I T. P. TAK NA MARGINESIE TO JAK TO JEST ŻE NAGLE W OBCYM JĘZYKU STAWIAJĄ NAM WARUNKI BZNESOWE. MOŻE PIENIADZE Z REPARACJI POKRYJĄ KOSZTY TEGO ZAKUPU.

 • striepo

  Oceniono 12 razy 8

  2 mld wpakowane w LOT plus 2,5 mld w PGL, ile za to szpitali by było tudzież kontraktu z NFZtem

 • efi ehad

  Oceniono 14 razy 8

  Jeszcze mało utopii pieniędzy. Idą na rekord. Wenezueli nie dogonią ale będą na podium

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX