Rozliczenie podatkowe 2020. Do kiedy pracodawca musi wysłać PIT-11 za 2019 rok?

W tym roku nastąpiły pewne zmiany w rozliczeniu podatkowym. Łatwo pogubić się w tym rozgardiaszu, warto więc sprawdzić najważniejsze informacje, np. do kiedy pracodawca musi wysłać PIT-11 za 2019 rok.
Zobacz wideo

Rozliczenie podatkowe w tym roku będzie wyglądało nieco inaczej, niż w poprzednich latach. Usprawniony został system automatycznego rozliczenia Twój e-PIT. Finansowe dane z zeszłego roku są już przygotowane, a podatnik musi je jedynie potwierdzić i uzupełnić brakujące informacje lub wypełnić formularze dotyczące ulg. Żeby potwierdzić zeznanie podatkowe przez internet, należy mieć Profil Zaufany lub zeszłoroczną deklarację, która służy do weryfikacji naszej osoby. 

Deklaracje podatkowe za 2019 rok będą sprawdzane jednak dopiero od 15 lutego. Dokumenty można dostarczyć wcześniej, ale urząd zajmie się nimi dopiero w połowie lutego. Od momentu złożenia zeznania podatkowego, ale nie wcześniej niż od 15 lutego, Urząd skarbowy ma 45 dni na zwrot nadpłaconego podatku. Część osób będzie potrzebowała jednak PIT-11 od swojego pracodawcy.

Do kiedy pracodawca musi dostarczyć PIT-11 za 2019 rok?

Deklarację podatkową za 2019 rok należy złożyć do 30 kwietnia. To ostateczny termin, za przekroczenie którego grożą prawne konsekwencje. Można ich uniknąć składając tzw. zawiadomienie czynnego żalu. Żeby złożyć PIT-37 należy skorzystać z PIT-11, czyli informacji od pracodawcy o przychodach, dochodach, kosztach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. 

Pracodawca jest zobowiązany do dostarczenia PIT-11 w wersji elektronicznej do Urzędu Skarbowego do piątku 31 stycznia. Pracownik te dokumenty musi otrzymać przed piątkiem 28 lutego w formie elektronicznej lub papierowej. 

Co jeszcze warto wiedzieć o deklaracjach podatkowych za 2019 rok?

Więcej o: