Trzynasta emerytura przepadnie 200 tys. osób. Wszystko przez prawny kruczek

Trzynasta emerytura ma trafić do blisko 10 mln osób. W tym gronie może nie znaleźć się jednak część osób, która w tym roku osiągnie wiek emerytalny. Wszystko z powodu tego, że osiągną go kilka miesięcy za późno.

Temat trzynastek nie schodzi z pierwszych stron gazet. Wciąż nie wiadomo, czy świadczenie zostanie wypłacone w tym roku zgodnie z pierwotnym terminem, czyli w kwietniu bieżącego roku. Jak informuje Fakt.pl, w ustawie znalazł się niefortunny zapis, przez który dodatkowe świadczenie może stracić kilkaset tysięcy osób. 

Zobacz wideo

Trzynasta emerytura przepadnie 200 tys. osobom. Z jakie powodu?

Zgodnie z zapisami zawartymi w ustawie, aby otrzymać trzynastą emeryturę, należy mieć przyznane prawo do wypłaty jednego ze świadczeń (emerytury bądź renty) do 31 marca 2020 roku. W przypadku emerytów do tego terminu należy mieć ukończony wiek emerytalny oraz spełnić wszelkie formalności związane ze staraniem się o świadczenie, czyli rozwiązać umowę z obecnym pracodawcą oraz posiadać decyzję ZUS-u o wypłacie emerytury. 

>>> Dowiedz się więcej: Waloryzacja emerytur i rent 2020. Kiedy i jakie podwyżki dostaną beneficjenci?

Trzynastą emeryturę ma otrzymać 9,8 mln osób. Większość z nich jest emerytami i rencistami od lat, natomiast pewna część osób dopiero w tym roku spełni wymogi, aby należeć do tego grona. W skali roku chodzi o ok. 250 tys. osób. Jak informuje Fakt.pl, 200 tys. Polaków ukończy wiek emerytalny po I kwartale bieżącego roku. To te osoby będą poszkodowane, gdyż na wypłatę trzynastki będą mogli liczyć dopiero w 2021 roku. Powodem niesprawiedliwości jest fakt, że urodziły się kilka miesięcy za późno.

Trzynasta emerytura zagrożona. Co ze świadczeniem?

W czwartek 6 lutego Senat opowiedział się za ustawą, w ramach której wypłacane będą trzynaste emerytury. Do przepisów wniesiono osiem poprawek, zrezygnowano m.in. z tego, aby świadczenia były finansowane z Funduszu Solidarnościowego. Ustawa wróci więc do Sejmu, gdzie posłowie PiS-u prawdopodobnie przywrócą dyskusyjny zapis. Ostatnie zamieszane związane z trzynastkami może jednak spowodować, że dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone później

Więcej o:
Komentarze (19)
Trzynasta emerytura przepadnie 200 tys. osób. Wszystko przez prawny kruczek
Zaloguj się
 • klinkier

  Oceniono 13 razy 7

  Ale z was buraki, jak nie-emeryt ma otrzymać trzynastkę dla emerytów ????

 • tempa-dzida2

  Oceniono 8 razy 6

  Kolejna "ustawa" budząca (jak zwykle!) wiele wątpliwości, co jednoznacznie świadczy o kompetencjach ...

 • Michał Piechowiak

  Oceniono 3 razy 3

  10 mln emerytów i 15 mln pracujących.. Będzie się działo i nocy będzie mało.. Trzymajcie się, bo ten system ma jeszcze grupę uprzywilejowanych....

 • 34 bezel

  Oceniono 5 razy 3

  Bez jaj 13 emeryturę dostają emeryci, a nie przyszli emeryci.

 • wichura

  Oceniono 4 razy 2

  Jaka tu niesprawiedliwość??? Albo jest się emerytem, albo nie. Jeśli się jest - dostaje się emeryturę oraz inne przywileje (zniżki, zwolnienia etc.). Jeśli się nie jest - to się nie jest - bez rozróżniania, czy brakuje dwóch tygodni, trzech miesięcy, prawie roku czy nieco ponad roku. Gdyby nawet w ustawie zapisać, że świadczenie przysługuje wszystkim z rocznika 1955 (czyli w 2020 kończącym 65 lat), to ktoś urodzony 1.01.1956 też miałby pretensje, że się go z powodu jednego dnia dyskryminuje.

 • tilda

  Oceniono 1 raz 1

  Dura lex sed lex - podobnie jest z głosowaniem. Jak wybory są w 10 maja a masz 18 urodziny np 12 to nie nie głosujesz choćbyś niewiem jak chciał/a - dopiero w kolejnych wyborach. A o tym nie piszecie! Jakby prawa obywatelskie miały mniejsze znacznie niż kasa.

 • kocurimysza

  Oceniono 3 razy 1

  ZLODZIEJSKI RZADZIE i POSLOWIE KIEDY POLSKA PRZYSTAPI DO STREFY EURO ???? ABYSCIE NIE MOGLI JUZ OKRADAC POLAKOW . KIEDY!!!!!!!

 • ikar.ka

  0

  A dlaczego w kwietniu? Żeby nie zapomnieli do maja, że dostali, a nie zdążyli się jeszcze połapać jakim kosztem. I sprzedadzą młodych, bo sami tęsknią za socjalizmem i teraz czują się znowu "jak za młodu".

 • po_pier

  Oceniono 2 razy 0

  Myśleli, myśleli i wymyślili jak wytłumaczyć, że to gniot. Ciekawym gniotem jest też wiek, w którym można oddać głos w wyborach. Jeżeli urodziłeś się kilka miesięcy za późno to nie zagłosujesz i koniec, teoretycznie nie kupisz nawet fajek, alkoholu, nie poprowadzisz samochodu i nie zagrasz w gry hazardowe. Same gnioty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX