Visa oraz Mastercard wprowadzają zmiany w płatnościach zbliżeniowych. Od kilku lat mówiło się o zwiększeniu limitu, ale do tego potrzebna była zgoda Narodowego Baku Polskiego. Ten wydał ją w Mastercardowi w maju 2018 roku, a Visie na początku 2019 roku. Firmy mogły od tego czasu działać i teraz zmiany zaczynają wchodzić w życie.
Jak doniósł portal Money.pl zmianę w swoich regulacjach zaplanowała już Visa. Wejdą one w życie 17 lipca. W praktyce jednak będzie trzeba jeszcze poczekać na to, aż będzie można bez PIN płacić kartą zbliżeniową do 100 zł, a nie do 50 zł jak obecnie.
Aby uniknąć chaosu na rynku, zmiana musi zostać sprawnie wdrożona. Muszą być do niej gotowe nie tylko organizacje płatnicze Visa i Mastercard (już są), ale przede wszystkim banki i agenci rozliczeniowi (dostawcy terminali płatniczych). Dlatego formalnie limit pójdzie w górę najwcześniej w IV kwartale 2020 r.
Ustaliliśmy, że instytucje zaczną stopniowo wprowadzać nowe rozwiązanie najwcześniej w IV kw. bieżącego roku, jednocześnie dla użytkowników kart obu organizacji płatniczych
- powiedział w rozmowie z branżowym portalem Cashless.pl Wojciech Pantkowski, dyrektor w Związku Banków Polskich, odpowiedzialny m.in. za bankowość elektroniczną.
Również Mastercard w przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu tłumaczy, że on jest już gotowy do podniesienia limitu, ale konieczna jest gotowość całej branży.
Termin podwyższenia limitu płatności zbliżeniowych bez PIN zależy nie tylko od Mastercard, ale musi być oparty na porozumieniu i gotowości całej branży, w tym banków i agentów rozliczeniowych, obsługujących terminale płatnicze. Wprowadzenie tej zmiany wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania infrastruktury technologicznej, aby zapewnić zachowanie dotychczasowego, najwyższego poziomu niezawodności i bezpieczeństwa. Jako Mastercard jesteśmy gotowi do wprowadzenia tej zmiany
- czytamy w komunikacie spółki.
Zwiększenie limitu nie oznacza, że przy transakcjach poniżej limitu nigdy nie będzie trzeba użyć kodu PIN. Zgodnie z prawem unijnym, weryfikacja będzie konieczna, gdy wykonamy kilka transakcji o łącznej wartości 150 euro (ok. 650 zł) lub przy co szóstej transakcji, bez względu na kwotę.
Równocześnie klienci, którzy nie chcą karty zbliżeniowej, mają prawo zażądać od banku wyłączenia tej technologii albo wydania karty pozbawionej opcji bezstykowej.