PIT 2020. Ulga na dziecko. Komu przysługuje? Jak odliczyć? Ile zwrotu podatku za dzieci?

PIT 2020 będzie rozliczany od soboty. Wtedy można potwierdzić swoje deklaracje na portalu Twój e-PIT, w którym łatwo można też odliczyć różne ulgi. Komu przysługuje ulga na dziecko? Ile można odliczyć podatku?
Zobacz wideo

Podatki będą rozliczane przez skarbówkę od 15 lutego 2020 roku. Wcześniej można było składać deklaracje podatkowe do urzędu skarbowego, ale nie był one rozpatrywane. Pracodawcy z kolei mają obowiązek dostarczyć formularz PIT-11 pracownikom do końca lutego. 15 lutego zostanie uruchomiony portal Twój e-PIT. Tam czekają na podatników wypełnione deklaracje podatkowe. Wystarczy je potwierdzić (wcześniej oczywiście sprawdzając), by np. szybciej dostać zwrot nadpłaty podatku - urząd ma na to 45 dni. Przez internet można także łatwo odliczyć wszelakie ulgi.

Ile przysługuje ulgi na dziecko? Kto może odliczyć od podatku koszty utrzymania dzieci?

Ulgę na dziecko można rozliczyć jeśli na wychowaniu ma się niepełnoletnie dzieci lub potomstwo, które nie przekroczyło 25 lat, wciąż się uczy, a ich dochód na głowę nie przekracza 2089 zł. Ulga na dziecko nie jest zależna od dodatku pielęgnacyjnego, przyznawanego na dzieci niepełnosprawne. Wysokość ulgi na dziecko jest za to zależna od tego, na które przysługuje dziecko:

  • na pierwsze i drugie dziecko - 1112,04 zł rocznie,
  • na trzecie dziecko - 2000,04 zł rocznie, 
  • na czwarte i każde kolejne dziecko - 2700 zł rocznie. 

Co jeszcze warto wiedzieć o deklaracjach podatkowych za 2019 rok?

Więcej o: