W Polsce odkryto pierwsze od ponad 40 lat całkowicie nowe złoże miedzi i srebra

Złoże odkryto w województwie lubuskim, na terenie gmin Nowa Sól, Siedlisko i Kolsko. Należąca do Miedzi Copper firma Zielona Góra Copper otrzymała już pozytywną decyzję ministra klimatu, zatwierdzającą dokumentację nowego złoża rudy miedzi i srebra "Nowa Sól".

Jak informuje serwis wnp.pl, zasoby nowo odkrytego złoża oszacowano na 848 mln ton rudy srebra i miedzi, 11 mln ton miedzi i 36 tys. ton srebra. Ostatnie całkowicie nowe złoże tego typu odkryto ponad 40 lat temu. W najbliższej perspektywie nowo udokumentowane złoże ma trafić na listy Bilansu Zasobów Kopalin Polskich, powiększając oficjalny stan polskich zasobów.

Pierwszych prac wiertniczych w obecnej lokalizacji złoża dokonano w 2014 r. Aż 19 na 20 wydrążonych otworów uzyskało pozytywną ocenę. Jest to obecnie jedno z najgłębiej położonych i udokumentowanych złóż w Polsce. Firma nie podaje jednak w komunikacie, na jakim poziomie jest ono położone. 

Zobacz wideo

Kanadyjska firma i polska miedź

Spółka Zielona Góra Copper należy do kanadyjskiej firmy Miedzi Copper Corp., która od dziewięciu lat prowadzi w Polsce program poszukiwania złóż miedzi i srebra, w który dotychczas zainwestowała ok. 360 mln zł. Głównym obszarem poszukiwań jest monoklina przedsudecka.

Jak informowała w ubiegłym roku "Gazeta Lubuska", Miedzi Copper planuje w 2023 r. ruszyć z budową zakładu wydobywczego, który docelowo dałby pracę od nawet 8 tys. osób. Jak zapewniają władze firmy, zakład ma być nowoczesny, w dużej mierze zautomatyzowany i wymagać będzie jedynie kilkudziesięciu hektarów gruntu, a jego budowa nie będzie wymagała wycinki drzew. Otwarcie zakładu bardzo wstępnie planowane jest na 2025 r. Jego budowa ma kosztować nawet kilkanaście miliardów złotych.

Więcej o:
Komentarze (120)
W Polsce odkryto pierwsze od ponad 40 lat całkowicie nowe złoże miedzi i srebra
Zaloguj się
 • zkm.szeptun

  Oceniono 31 razy 27

  To nie jest "całkowicie nowe złoże". To kontynuacja złoża właśnie odkrytego ale nie 40 tylko ponad 60 lat temu.

 • zenekciec

  Oceniono 14 razy 14

  Znalezli rowniez zloza zlota w Londynie .

 • zgredzik01

  Oceniono 22 razy 12

  Dlaczego w Polsce poszukiwania prowadzą Kanadyjczycy? To Nasze huty i kopalnie miedzi za biedne? Kto znowu sprzedał polskie złoża za judaszowe srebrniki?

 • keramwistagano

  Oceniono 17 razy 9

  Minister Klimatu? To PiS juz nawet klimatem rzadzi? - doprawdy PiSowska megalomania dorownuje juz tej od wujka Adolfka. Na srodowisko leja, z Grety sie nabijaja, ale ministerstwo klimatu maja.........Ten kraj nie ma szans juz na normalnosc

 • staefun

  Oceniono 10 razy 8

  Te złoża nie są żadnym zaskakującym odkryciem - opadają dobrze rozpoznaną miedzionośną (a także m.in. srebro i złotonośną) warstwą w monoklinie przedsudeckiej - coraz głębiej ku północy.
  I w tym jest właśnie zasadniczy problem, bo w Lubuskiem są już na takiej głębości, że ze względu na bardzo wysoką temperaturę skał w zasadzie nie jest możliwa ich eksploatacja bez skomplikowanych ogromnie kosztownych i energochłonnych systemów schładzających obszar prac górniczych. W teperaturze ponad sześdziesięciu stopni Celsjusza człowiek nie jest w stanie wytrzymać, a co dopiero pracować.

 • supermarjan

  Oceniono 22 razy 8

  Przeca ten teren nalezal do kosciola kiedys. Oddawac ale juz. I nie zapomnijcie pisie ryje o bezzwrotnej dotacji na budowe tej kopalni. Miedzianej a skromnej...

 • sovereign

  Oceniono 10 razy 8

  Kanadyjczyk zrobił swoje Kanadyjczyk może odejść...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX