Jak informuje serwis wnp.pl, zasoby nowo odkrytego złoża oszacowano na 848 mln ton rudy srebra i miedzi, 11 mln ton miedzi i 36 tys. ton srebra. Ostatnie całkowicie nowe złoże tego typu odkryto ponad 40 lat temu. W najbliższej perspektywie nowo udokumentowane złoże ma trafić na listy Bilansu Zasobów Kopalin Polskich, powiększając oficjalny stan polskich zasobów.
Pierwszych prac wiertniczych w obecnej lokalizacji złoża dokonano w 2014 r. Aż 19 na 20 wydrążonych otworów uzyskało pozytywną ocenę. Jest to obecnie jedno z najgłębiej położonych i udokumentowanych złóż w Polsce. Firma nie podaje jednak w komunikacie, na jakim poziomie jest ono położone.
Spółka Zielona Góra Copper należy do kanadyjskiej firmy Miedzi Copper Corp., która od dziewięciu lat prowadzi w Polsce program poszukiwania złóż miedzi i srebra, w który dotychczas zainwestowała ok. 360 mln zł. Głównym obszarem poszukiwań jest monoklina przedsudecka.
Jak informowała w ubiegłym roku "Gazeta Lubuska", Miedzi Copper planuje w 2023 r. ruszyć z budową zakładu wydobywczego, który docelowo dałby pracę od nawet 8 tys. osób. Jak zapewniają władze firmy, zakład ma być nowoczesny, w dużej mierze zautomatyzowany i wymagać będzie jedynie kilkudziesięciu hektarów gruntu, a jego budowa nie będzie wymagała wycinki drzew. Otwarcie zakładu bardzo wstępnie planowane jest na 2025 r. Jego budowa ma kosztować nawet kilkanaście miliardów złotych.