Górnicy strajkują. Dostali czternastki, teraz chcą podwyżek. Kopalnie: Płace już są najwyższe w regionie

Górnicy zatrudnieni w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) w poniedziałkowy poranek przeprowadzili strajk ostrzegawczy. Związkowcy domagają się podwyżek, chcą też, by władze zapobiegały nadmiernemu importowi węgla. Protest odbywa się pomimo podpisanego w zeszłym tygodniu porozumienia, które dotyczyło wypłaty czternastek.
Zobacz wideo Czy Europę czeka rewolucja w zielonej energetyce? Możliwe, że nadchodzi ostateczny kres węgla

W kopalniach Polskiej Grupy Górniczej górnicy przeprowadzili w poniedziałek rano dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Jego tłem jest spór o płace - związkowcy domagają się liczącej 12 proc. podwyżki. Ale nie tylko. Górnicy boją się, że miejsca pracy odbierze im import taniego surowca - domagają się od władz, by temu przeciwdziałały. Zapowiedzi, które złożył w tym zakresie Jacek Sasin, odpowiedzialny za nadzór nad spółkami państwowymi, dla związkowców okazały się niewystarczające.

Przypomnijmy - minister zapowiedział, że spółki Skarbu Państwa nie będą sprowadzały węgla z zagranicy po tym, jak tylko zakończą obecnie obowiązujące kontrakty. Minister zapewnił jednocześnie, że rząd będzie starał się doprowadzić do tego, aby polski węgiel był na tyle atrakcyjny pod względem ceny i jakości, by stał się konkurencyjny dla importu realizowanego przez firmy prywatne.

PGG przekonuje, że w obliczu mniejszego popytu na węgiel i spadku cen surowca, nie może podjąć decyzji o podwyżkach.

Kopalnie zapewniają: Płace najwyższe w regionie. Górnicy dostali ekstra 1,1 mld zł

Polska Grupa Górnicza w wydanym komunikacie podkreśla, że obecne płace w spółce są o połowę wyższe niż przeciętnie w regionie. - PGG jest otwarta na kontynuowanie rozmów i gotowa przekazać dodatkowe pieniądze na wynagrodzenia wtedy, gdy takie środki zostaną wypracowane - czytamy w oświadczeniu.

Grupa przypomniała też, że w latach 2017-2019 pracownikom wypłacono około 1,1 mld zł środków więcej, niż było to zaplanowane w funduszu wynagrodzeń na ten okres. Władze Grupy podkreślają ponadto, że wynagrodzenia stanowią ok. połowy kosztów stałych.

- Bądźmy ostrożni, bo widzimy, co dzieje się wokół górnictwa. Poczekajmy do zakończenia pierwszego półrocza, w lipcu dokładnie wszystko przeanalizujemy i policzymy, do tego czasu starajmy się jak najlepiej pracować i zobaczymy, jak będziemy w stanie podzielić wypracowane zyski - stwierdził prezes PGG Tomasz Rogala. Dodał jednocześnie, że dotychczas dzięki dialogowi między zarządem a stroną społeczną udało się zachowywać stały wzrost płac przy jednoczesnym utrzymaniu bezpieczeństwa finansowego.

Wyjątkowo wysokie czternastki nie pomogły. Strajk w górnictwie

Warto przypomnieć, że w zeszłym tygodniu PGG informowała o porozumieniu osiągniętym z górnikami pracującymi w ramach spółki a jej zarządem. Obie strony zgodziły się na podpisanie porozumienia w sprawie wypłaty dodatkowej części nagrody rocznej tzw. czternastej pensji za 2019 r.

Czytaj też: Co górnicy myślą o globalnym ociepleniu? "Nie można mówić, że cały świat jest do kitu, bo w Polsce wydobywa się węgiel"

Są one rekordowo wysokie - 14 lutego do górników trafiło dodatkowe 311 mln zł.

Więcej o:
Komentarze (277)
Górnicy strajkują. Dostali czternastki, teraz chcą podwyżek. Kopalnie: Płace już są najwyższe w regionie
Zaloguj się
 • achaszwerosz

  Oceniono 112 razy 108

  3-4 miesiące przed jakimikolwiek wyborami, górnicy strajkują. 1 miesiąc przed wyborami, górnicy dostają. Oglądam ten wracający jak bumerang scenariusz od ponad 30 lat. Tak się zastanawiam, czy górnictwo to podstawa polskiej gospodarki, czy raczej to kleszcz, który ten kraj wysysa ile wlezie?

 • marrob

  Oceniono 76 razy 74

  Ku..... jesli panstwo PiS jest tak bogate ze rozdaje 13, 14 pensje, olowkowe itp to moze mnie odpusci choc dwie skladki ZUS?! Tak, tak wiem ja nie przyjade do Warszawy ze styliskiem od kilofa i nie przejade Morawieckiemu przez ryj.

 • asr1

  Oceniono 74 razy 72

  Jak nie mają zysków to kto im ma zafundować podwyżki ??? nich w końcu do nich dotrze, ze nie ma obiadów za darmo a to , że ktoś ciężko pracuje nie znaczy , że ta praca jest wiele warta !!!

 • jkmjkm

  Oceniono 76 razy 64

  Drodzy górnicy musicie pogodzić się z tym, że nie jesteście już potrzebni i jesteście ciężarem dla społeczeństwa. Mówiąc wprost - jesteście społecznymi pasożytami.

 • matnet77

  Oceniono 65 razy 61

  ile jeszcze będziemy tą dziurę bez dna zasypywać kasą z podatków?

 • tedjx

  Oceniono 45 razy 45

  "Grupa przypomniała też, że w latach 2017-2019 pracownikom wypłacono około 1,1 mld zł środków więcej, niż było to zaplanowane w funduszu wynagrodzeń na ten okres. Władze Grupy podkreślają ponadto, że wynagrodzenia stanowią ok. połowy kosztów stałych."

  Gratuluję jakości zarządzania firmą.

 • karollorak

  Oceniono 45 razy 43

  PiS da! Przed wyborami znajdą się pieniądze! A nowy postulat - od urodzenia emerytura?

 • fezuj

  Oceniono 43 razy 41

  Pogonić tych górniczych pasożytów! Jak im się nie podoba, to niech jadą za granicę albo idą na kasę do Lidla. Górnicy jak zwykle myślą tylko o sobie.

 • ment200

  Oceniono 38 razy 36

  Tak się kończy rozdawnictwo i nadmierne uprzywilejowanie jednej grupy pracowniczej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX