Pielęgniarki, elektrycy i budowlańcy potrzebni od zaraz. Jakich zawodów brakuje najbardziej?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało coroczną analizę "Barometr Zawodów". Wynika z niej, że w 2020 roku najbardziej na rynku poszukiwane pielęgniarki, elektrycy, budowlańcy oraz kierowcy.
Zobacz wideo

Wyniki najnowszego "Barometru Zawodów", w którym znalazło się podsumowanie minionego roku i prognozy na najbliższe miesiące, nie napawają optymizmem. Jak wynika z analizy, z roku na roku powiększa się lista zawodów, w których brakuje pracowników. Do 2025 roku luka na rynku pracy zwiększy się do 1,5 mln osób. 

Pielęgniarki, elektrycy oraz budowlańcy - w tych zawodach niedobory są największe 

Jak wynika z danych które na zlecenie resortu pracy przygotował Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, w każdym z 16 województw brakować będzie pracowników z branży produkcyjnej. Chodzi przede wszystkim o elektroników, elektromechaników. Deficyty pracownicze dotyczą również branży budowlanej (budowlańcy), transportowej (kierowcy), gastronomicznej (kucharze) oraz opiekuńczo-medycznej (pielęgniarki, położne). Takie wnioski wynikające z najnowszej analizy są jedynie potwierdzeniem wcześniejszych badań. Jak wcześniej informowaliśmy, w 2022 roku będzie brakować 200 tys. kierowców, analogiczna sytuacja ma się w przypadku pielęgniarek. Obecnie na 1000 mieszkańców przypada jedynie niewiele ponad pięciu przedstawicieli tego zawodu, co plasuje nas na szarym końcu wśród krajów UE. Prognoza na najbliższe lata nie jest optymistyczna, gdyż według szacunków PwC, luka na rynku pracy wyniesie już 1,5 mln osób. 

Eksperci uznali, że jedynym zawodem nadwyżkowym na ten moment jest zawód ekonomisty. Taka sytuacja dotyczy aż 11 województw. W kilku województwach nadmiar pracowników dotyczy również takich zawodów jak socjolodzy, specjaliści administracji publicznej, specjaliści technologii żywieniowej oraz pracownicy biur podróży. 

Dlaczego niektórych zawodów brakuje? 

Powody niedoborów pracowników zależą od indywidualnych uwarunkowań poszczególnych zawodów. Jak wynika z analizy, w przypadku branży budowlanej, gastronomicznej, opiekuńczo-medycznej za takowy uznaje się niskie zarobki. Jeśli chodzi o transportu, to tu powodów szukać można w wymaganiach niezbędnych do wykonywania zawodu oraz nienormowanego czasu pracy. 

BAROMETR ZAWODÓW 2020 

Więcej o:
Komentarze (20)
Pielęgniarki, elektrycy i budowlańcy potrzebni od zaraz. Jakich zawodów brakuje najbardziej?
Zaloguj się
 • dod201701

  Oceniono 9 razy 7

  Czyli nie brakuje pracowników ... brakuje NIEWOLNIKÓW.

 • majeslaw

  Oceniono 6 razy 6

  W przypadku kiedy więcej pieniędzy zarabiają osoby pokazujące co mają w torebce... niż fachowcy... lepiej nie będzie.

 • zwino

  Oceniono 6 razy 6

  Dlaczego? Bo nasz rząd (nie tylko ten) nie myśli o przyszłości - myśli jedynie na teraz. Jak utrzymać się u władzy. Jak wyrwać kasę. Jak zniszczyć to co poprzednicy zrobili - nie ważne dobrze czy źle - zaorać co było. Najlepszym przykładem jest edukacja. Co zmiana rządu, to reforma. Naprawdę te reformy są potrzebne? Żeby przynosiły podniesienie poziomu kształcenia, zmiany związane z dostosowaniem treści to zmian w otaczającym nas świecie - nieee, po co - ważna jest historia, religia a to że świat nam ucieka to pikuś. Przecież tam gdzie są niskie płace musi się zrobić problem. Za trzy może pięć lat będzie brakowało nauczycieli. Ci których oszukano zmieniając przepisy emerytalne odejdą na emeryturę - to będzie bajka.

 • joankb

  Oceniono 8 razy 6

  To nielekkie i źle płatne zawody. Na dodatek często w "modnej" formule - 10 godzin pracy, minimalna i coś pod stołem.
  Skoro od lat nic się nie zmienia, to i nic się nie zmieni.
  Młodzież należy chronić przed takimi zawodami... Chyba, że od razu przygotowywać do emigracji.

 • udet1124

  Oceniono 5 razy 5

  Nie brakuje, tylko pensje w tych zawodach są niskie i/lub pracownicy wyjechali. Niedługo wszystkie pielęgniarki usiądą na kasie.

 • zerozer52

  Oceniono 4 razy 4

  Brakuje też uczciwych polityków.

 • adam.bagno_75

  Oceniono 3 razy 3

  Nie ma w tym wykazie górników...
  Może następnym razem będą.

 • majeslaw

  Oceniono 5 razy 3

  Nic się nie zmieni jeśli bardziej wartościowa i powszechna staje się praca influencera a nie hydraulika.

 • pepepe11

  Oceniono 2 razy 2

  Litości! Od lat proszę by teksty redaktorów przed publikacją czytała osoba dorosła co najmniej po podstawówce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX