Szefowa kampanii Dudy to wybitna prawniczka. Reprezentowała m.in. oskarżonego ws. afery GetBack

Joanna Turczynowicz-Kieryłło, która stanęła na czele sztabu wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy, jest prawniczką. Specjalizuje się w sprawach gospodarczych - była m.in. pierwszą pełnomocniczką Piotra Osieckiego, dawnego szefa funduszu Altus TFI, oskarżonego w aferze GetBack. Związki Turczynowicz-Kieryłło z polityką są jednak silne - w zeszłym roku startowała do Senatu z list PiS.

Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda w środę zaprezentował swój sztab wyborczy. Na jego czele stanęła mec. Jolanta Turczynowicz-Kieryłło. To prawniczka, która występowała w wielu głośnych sprawach gospodarczych i karnych. Ma jednak silne związki z polityką - w wyborach parlamentarnych w 2019 roku, jak przypomina "Gazeta Wyborcza" kandydowała do Senatu z ramienia PiS. Przegrała z Adamem Szejnfeldem startującym w tym samym okręgu z list Koalicji Obywatelskiej.

Reprezentowała byłego szefa Altus TFI w sprawie afery GetBack

Turczynowicz-Kieryłło była pierwszą pełnomocniczką Piotra Osieckiego, dawnego szefa funduszu Altus TFI - donosi "Rzeczpospolita". Mężczyzna w 2019 roku został zatrzymany w związku z aferą Getback. Prokuratura zarzucała mu, że działając w zmowie z byłym prezesem Getback Konradem K., również zatrzymanym, wyrządzili szkodę majątkową w wysokości co najmniej 160 mln zł. Chodziło o rzekomo zbyt dużą kwotę zapłaconą za przejmowaną spółkę.

>>> Zobacz także: Wzrost cen i inflacja. Czy to wina Rady Polityki Pieniężnej?

Zobacz wideo

Dziennik wylicza, że szefowa kampanii prezydenta Dudy zajmowała się również sprawami policjantów oskarżonych w związku z porwaniem Krzysztofa Olewnika. Reprezentowała też Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych oraz Narodowy Bank Polski.

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło przeciwko hejtowi wobec Katarzyny Lubnauer

Mecenas Turczynowicz-Kieryłło jest też znana z działalności społecznej. Stoi za kampanią "Szanuję. Nie hejtuję".

- Kampania wyborcza jest czasem kiedy nasilają się niedopuszczalne zachowania w postaci agresji słownej. Przeczytajcie komentarze wpisywane na oficjalnych stronach partii politycznych, ile w nich niechęci, nienawiści, jawnej wrogości. W tym gorącym czasie wszyscy tego doświadczamy. Zjawisko mowy nienawiści, jak się okazuje może dosięgnąć każdego. - pisała we wrześniu 2019 roku na stronie kampanii Turczynowicz-Kieryłło. I jako przykład hejtu wskazała "agresywne e-maile" kierowane do Katarzyny Lubnauer, ówczesnej przewodniczącej Nowoczesnej.

Szefowa sztabu Dudy: dowolność korzystania z wolności słowa może prowadzić do zagrożeń

Szefowa kampanii Andrzeja Dudy do kwestii wolności słowa odniosła się też w środowym "Gościu Wiadomości" TVP. Stwierdziła, że dowolność korzystania z wolności słowa może prowadzić do zagrożeń, nawet do zagrożeń interesów, które są ważne z perspektywy państwa. - W sprawach, w których bardzo mocno broniłam interesu narodowego, tam zaznaczałam te granice, których uważam, nie można przekroczyć, bo już się nie działa w interesie publicznym - powiedziała. 

Więcej o:
Komentarze (56)
Szefowa kampanii Dudy to wybitna prawniczka. Reprezentowała m.in. oskarżonego ws. afery GetBack
Zaloguj się
 • sector23

  Oceniono 18 razy 16

  Urocze w powierzchownosci - uwspółczesnione oblicze zamordyzmu. Pani Jolanta kocha swobody obywatelskie i wolność słowa do tego stopnia, że nie pozwoli na to aby byle kto z niego korzystał.

 • rr-ss

  Oceniono 13 razy 11

  kłania się Orwell, zwolenniczka "myślozbrodni" będzie szefową "policji myśli"

 • tempa-dzida2

  Oceniono 14 razy 10

  Ta pani powinna szybko powiedzieć wyborcom, jak pan prezydęt zareaguje na hejterstwo w TVP

 • piotraa81

  Oceniono 11 razy 9

  Jakoś nie jestem zaskoczony, że osoby od GetBeck są związane z PiS...

 • me_on_gazeta

  Oceniono 8 razy 8

  Jak to się stało, że kobieta, która niedawno przegrała swoją kampanię, stoi na czele kampanii Dudy? :) Nawet jeśli przyjąć, że nie ma realnej władzy, jest to co najmniej ciekawe.

 • An Skowrońska

  Oceniono 9 razy 7

  No tak musiał prawnik nic nie umiejący powołać na koreletycje następną. Jak taka znakomita, to...... Jak ten dr....? Mwam nadzieję, ż nie kończyła UJ

 • krolowymost

  Oceniono 9 razy 7

  Przyda się po wyborach jak Andżej trafi za kratki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX