Waloryzacja emerytury i trzynastka w jednej kopercie. ZUS zaczął wysyłać listy do emerytów

ZUS poinformował, że decyzje o przyznaniu trzynastki oraz o nowej wysokości emerytury lub renty, będzie w tym roku wysyłał w jednej przesyłce pocztowej. Powodem są koszty. Przesyłki będą nadawane od kwietnia.

GUS podał już dane, według których od tego roku rozliczane będą emerytury. Waloryzacja będzie jak w poprzednim roku, kwotowo-procentowa. Emerytury wzrosną o 3,56 proc., tak samo renty z tytuły całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinne. Kwota  świadczenia będzie jednak wyższa przynajmniej o 70 zł, w wypadku gdy procentowa waloryzacja nie sięgnie tego poziomu. Renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy będą z kolei wyższe o 52,50 zł, a emerytury częściowe wzrosną o co najmniej 35 zł. ZUS jest gotowy zarówno na waloryzację, jak i wypłatę trzynastych świadczeń. "Nad tymi zadaniami pracujemy od wielu miesięcy” – podkreśla prezeska ZUS, prof. Gertruda Uścińska. ZUS na swojej stronie opublikował również decyzję dotycząca wysyłki informacji na temat waloryzacji emerytur i przyznania trzynastki. 

Informacja o waloryzacji i przyznaniu trzynastki w jednej kopercie

W tym roku ZUS wyśle obie informacje w jednej przesyłce pocztowej. Informacje o przyznaniu trzynastki oraz wysokości waloryzacji zostaną przesłane w jednej kopercie, o czym zadecydowały względy finansowe.

Po przeanalizowaniu kosztów zdecydowaliśmy, aby obie ważne dla naszych świadczeniobiorców informacje znalazły się w jednym liście. Wysyłkę listów rozpoczniemy w kwietniu

– mówi prezeska ZUS. W ostatnich dniach prezydent Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach. W związku z tym wzrosły minimalne kwoty świadczeń.

>>> Czy nasze emerytury będą głodowe?

Zobacz wideo

Nowelizacja wprowadza podwyższenie emerytur i rent do minimum 1200 zł brutto (z 1100 zł). Renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy będą wyższe o 75 zł i będą minimalnie wynosić 900 zł. Świadczenia przedemerytalne wzrosną do 1210 zł brutto.

Więcej o:
Komentarze (20)
Waloryzacja emerytury i trzynastka w jednej kopercie. ZUS zaczął wysyłać listy do emerytów
Zaloguj się
 • do100jnik

  Oceniono 12 razy 10

  suwerenie na zusowkim świadczeniu, dają wam jakiś ochłap, a sobie posłowie pis, ci mają większość od suwerena więc rządzą, przyznali sobie 500 zł miesięcznie podwyżki ryczałtu na wynajem mieszkania w Warszawie

 • zawszedak111

  Oceniono 10 razy 8

  Kur*a, pismaku Kak zdecyduj się!!! Nie pisz bzdur!!!
  Czy "ZUS zaczął wysyłać listy do emerytów"!???
  Czy "Przesyłki będą nadawane od kwietnia."!???

 • myszoptak

  Oceniono 5 razy 3

  Przed wyborami?
  Tuż przed wyborami?

 • js08836

  Oceniono 1 raz 1

  Emeryci sami obie fundują 13 -ki. Waloryzacji jeszcze nie ma, a już wiadomo, że stracą wszyscy, bo inflacja przewyższa waloryzację. Sukces ja p. sukces !!!

 • belutti

  Oceniono 1 raz 1

  13tka to chwyt marketingowy. Jak ktoś ma 5 tyś emerytury, to 980 zł 13tki to śmiech na sali.

 • melix

  Oceniono 2 razy 0

  Ciekawe czy przekupią emerytów ? Czy nasi dziadowie nas młodych sprzedadzą tej władzy jak świnie na mięso ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX