Rosyjski Suchoj Superjet 100. Miał być konkurencją dla Airbusa, ale nikt go nie chce. Poza Aerofłotem

Wyprodukowany przez Rosjan samolot pasażerski Suchoj Superjet 100 miał być konkurencją dla Airbusa, czy popularnego Bombardiera. Mimo że wszedł do użytku w 2011 r., nadal nie ma chętnych na jego zakup. W tym roku jedyną firmą, która złożyła zamówienie na rosyjskiego Superjeta jest państwowy przewoźnik Aerofłot.

Jak podaje RynekLotniczy.pl, budowa samolotu Suchoj Superjet 100 pochłonęła miliardy dolarów. Odrzutowiec był pierwszą maszyną pasażerską wyprodukowaną po rozpadzie Związku Radzieckiego. Z inwestycją wiązano spore nadzieje, miała być konkurencją dla popularnych, zachodnich samolotów pasażerskich. Szacowano, że do 2024 r. sprzeda się 800 maszyn, z czego 500 poza Rosją. Obecnie jedynym klientem zamawiającym Superjety jest państwowy przewoźnik z Rosji.

>>> LOT chce kupić linie Condor. "Wchodzą w nieznany dla siebie segment rynku"

Zobacz wideo

Nie ma chętnych na Superjeta

Producentem niechcianego odrzutowca jest Sukhoi Civil Aircraft, firma kontrolowana przez rosyjską spółkę państwową Rostec. Jak donosi Reuters, problematyczny jest zarówno popyt, jak obsługa, a także tempo dostarczania części zamiennych, które ponoć pozostawia sporo do życzenia. M.in. z tych powodów w czynnej służbie są obecnie raptem 142 Superjety. 54 z nich latają w Aerofłocie, który jeszcze w 2020 r. odbierze kolejnych 17 maszyn. Dwa lata temu rosyjskie państwowe linie lotnicze podpisały ponadto umowę dzierżawy dla 100 odrzutowców na lata 2019-2026.

Na tym lista z zamówieniami dla Superjeta się kończy. Inaczej niż w przypadku innych producentów, nie ma zamówień w kolejce, które pozwoliłyby zwiększyć płynność produkcyjną i zapewnić stabilną sprzedaż. Jak podała agencja, Sukhoi Civil Aircraft odmówił udzielenia szczegółów dotyczących jej planów produkcyjnych i aktualnego stanu zamówień. Ustaliła jednak, że żadna z trzech największych, prywatnych linii lotniczych w Rosji - Ural Airlines, UTair i S7 - nie złożyły zamówień choćby na sztukę Superjeta.

Więcej o: