Czternastki jednak jednorazowe? Rząd zajmie się nowym świadczeniem. Wypłaty pod koniec 2021 roku

Wzrasta szansa na to, że emeryci i renciści pod koniec 2021 roku otrzymają kolejne świadczenie. Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma bowiem zająć się projektem tzw. czternastek. Nic nie wskazuje jednak na to, by dodatek miał być wypłacany co roku.

>>> Zobacz także: Czy rząd może zahamować rosnące ceny? "Potrzebny jest wzrost wydajności pracy". Eksperci programu "Studio Biznes" wyjaśniają

Zobacz wideo

Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma zająć się projektem ustawy dotyczącej tzw. czternastki, czyli kolejnego po trzynastce świadczenia, które ma zostać wypłacone emerytom.

Czternastki to nie tylko jedna z najważniejszych wyborczych obietnic PiS, ale też element planu na 100 dni rządu, który premier Mateusz Morawiecki ogłosił po wygranych przez obecny obóz władzy wyborach parlamentarnych.

Trzynastka z pożyczki w ZUS, czternastka jednorazowa

Z zapisów znajdujących się w ustawie nie można wnioskować, że czternastka ma mieć charakter stały. "Proponuje się, by kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne zostało wypłacone z urzędu wraz ze świadczeniem w terminie wypłaty świadczeń przypadającym w listopadzie 2021 r." - czytamy w uzasadnieniu do projektu. Wnioskodawca podkreśla, że w części przypadków wypłata mogłaby nastąpić później - na początku 2022 roku.

Jeszcze w styczniu wydawało się, że czternastka może mieć charakter stały. Tak można interpretować wypowiedź wiceministra rodziny, Stanisława Szweda, który w rozmowie z "Super Expressem" stwierdził, iż nie wyklucza corocznej czternastki dla seniorów, "jeśli budżet pozwoli". 

Czternastkę w pełnej wysokości 1200 zł brutto mają otrzymać osoby, których dochody nie będą wyższe od kwoty 2900 zł brutto. W innych przypadkach świadczeniobiorcy dostaliby dodatek obliczony na zasadzie proporcjonalności - pomniejszony o kwotę przekraczającą próg.

Warto przypomnieć też, że trzynastki, których wypłatę rząd planuje jeszcze przed wyborami prezydenckimi, są finansowane z pożyczki w funduszu ZUS. Spłata ponad 10 mld zł ma potrwać dekadę - zgodnie z ustawą, którą podpisał prezydent Andrzej Duda - rozpocznie się w roku 2023.

Studniówka drugiego rządu PiS za nami

Sto dni rządu premiera Mateusza Morawieckiego upłynęło 22 lutego. Szef rządu obiecał, że w tym czasie przyjęte zostaną projekty dotyczące: małego ZUS-u dla firm, trzynastek oraz czternastek dla emerytów, budowy 100 obwodnic a także badań profilaktycznych.

Czytaj też: Ruszyły kontrole opłacania abonamentu RTV. Czy musisz wpuścić kontrolujących do domu?

Więcej o: