Pracodawcy z nowymi obowiązkami? Praca w upale ma wiązać się z dodatkowymi przerwami

W momencie, gdy temperatura w miejscu pracy będzie wyższa niż 30 stopni Celsjusza, pracodawca będzie miał obowiązek wprowadzić dodatkowe przerwy czy zapewnić klimatyzację. Projekt, którego celem będzie poprawa warunków pracy zostanie rozpatrzony przez Radę Dialogu Społecznego.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", pomysłodawcą rozwiązań pro-pracowniczych w tej kwestii jest Krajowy Sekretariat Metalowców NSZZ "Solidarność". - Klimat się zmienia. Praca w wysokiej temperaturze, w trakcie długotrwałych upałów to coraz częstszy problem. Przepisy powinny wskazywać, że w takich sytuacjach zatrudniający muszą podjąć konkretne działania zmniejszające uciążliwość pracy - tłumaczy, cytowany w artykule, Andrzej Kuchta przedstawiciel związków. Projekt ma szansę, aby zostać wdrożony w życie, ale wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami, które spadną na pracodawców

>>> Czy czterodniowy tydzień pracy ma sens?

Zobacz wideo

NSZZ przedstawia pomysł dotyczący poprawienia warunków pracy w wysokich temperatury. Może być kosztowny 

Związkowcy zwracają uwagę, że praca w wysokich temperaturach może być niebezpieczna dla zdrowia. Dlatego też chcą, aby resort pracy wprowadził konkretne przepisy o górnej granicy temperatury na poziomie 30 stopni Celsjusza i wilgotności powietrza - 60 proc. Po przekroczeniu tych wartości pracodawcy byliby zobowiązani do wprowadzenia konkretnych udogodnień, które poprawiłby warunki pracy. Chodzi m.in. o dodatkowe przerwy, skrócenie czasu pracy czy obowiązkową klimatyzację. 

Na razie nie wiadomo, czy pomysł związkowców zostanie zrealizowany. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało projekt zapisów do zespołu ds. prawa pracy Rady Dialogu Społecznego. Eksperci zwracają uwagę, że bardziej skuteczną metodą od odgórnych przepisów byłoby edukowanie pracodawców. Problemem może być fakt, kto będzie odpowiadać za kontrolowanie i egzekwowanie przepisów. Wiązać się to będzie także z dodatkowymi kosztami.

- Z drugiej strony dzięki złagodzeniu skutków upałów zmniejszy się ryzyko wypadków przy pracy oraz wzrośnie wydajność zatrudnionych. Ogólny bilans dla pracodawcy będzie więc pozytywny - odrzuca zarzuty Andrzej Kuchta. 

Związki zawodowe. Górnicy otrzymali rekordowo wysokie "czternastki"

Jedną z grup zawodowych, którzy pracują w wysokich temperaturach są górnicy. Ostatnio informowaliśmy o tym, że w 2020 roku "czternastki" dla górników z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) będą rekordowo wysokie. Kosztujące 311 mln zł dodatkowe wynagrodzenie trafiło do górników 14 lutego.

Więcej o: