Koronawirus zagrozi emeryturom Polaków? Wszystko przez zawirowania na giełdzie

Czy koronawirus, który kolejny dzień z rzędu jest jedną z głównych przyczyn przecen na giełdach, może mieć wpływ na system emerytalny? Część ekspertów twierdzi, że zadziała efekt psychologiczny i część Polaków odwróci się od PPK i IKE wybierając lokowanie pieniędzy w ZUS. Inni są przeciwnego zdania.

Koronawirus ma niewątpliwy wpływ na gospodarkę. Giełdy w Polsce piątek ponownie zaczęły od spadków, złoty dalej - chociaż nieznacznie - osłabia się wobec euro i franka szwajcarskiego. Czy panujący na rynku - jak na razie chwilowy - pesymizm może mieć wpływ na emerytury i podejście Polaków do nich?

"Koronawirus nie wpłynie na PPK"

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, jest przekonany, że koronawirus i to co dzieje się na giełdzie nie powinno mieć negatywnego wpływu na oszczędności gromadzone w PPK - donosi "Rzeczpospolita". Szef PFR wyjaśnia, że Pracownicze Plany Kapitałowe opierają się na instrumentach długofalowych, a dzisiejsze niższe notowania akcji to nawet "okazja do wejścia na rynek po niższych cenach".

Czytaj też: Pracownicze Plany Kapitałowe. Zostać w PPK czy się wypisać? Odpowiedz sobie na trzy proste pytania

Borys twierdzi, że koronawirus nie sprawi, że chętnych na zapisanie się do PPK ubędzie. Efekty działania programu będą bowiem widoczne dla pracowników za 30-40 lat, w tym okresie wahania kursów z pewnością będą się zdarzać.

Mniej chętnych na IKE przez efekt psychologiczny?

Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego, cytowany przez "Rzeczpospolitą" stwierdza z kolei, że na pracowników może zadziałać efekt psychologiczny. - Większość osób widząc kolor czerwony w notowaniach kursów akcji czy indeksach odwraca się od nich w stronę bezpieczniejszych inwestycji - stwierdza. Uważa też, że złe wyniki na giełdach mogą być impulsem, by do PPK jednak nie przystępować.

Zobacz wideo Emerytalne oszczędności Polaków są niemal w punkcie zero. Goście programu

Kolek twierdzi też, że z tych samych powodów koronawirus może mieć wpływ na drugą istotną reformę dotyczącą emerytur - IKE. Przypomnijmy, że w ramach likwidacji OFE Polacy będą decydować, czy środki zgromadzone w Funduszach przenieść do ZUS - wtedy byłyby niedziedziczne, czy do IKE - wówczas w części podlegałyby dziedziczeniu.

Paweł Borys przypomina jednak, że wedle dzisiejszych założeń decyzję o tym, czy przenieść składki do IKE czy też do ZUS będzie można podjąć dopiero w czerwcu. A do tego czasu giełdy mają szansę uspokoić się i odrobić straty.

Czy zawirowania na giełdach sprawią, że Polacy będą mniej przychylni PPK i IKE? Jest zbyt wcześnie, by taką tezę stawiać. Warto pamiętać, że według ekspertów emerytura oparta na wypłacie wyłącznie z ZUS może być dla wielu pracujących negatywnym zaskoczeniem. Stopa zastąpienia, czyli relacja świadczenia do ostatniej pensji - ma sukcesywnie spadać, a w roku 2080 wynieś może zaledwie ok. 23 proc.

Więcej o:
Komentarze (30)
Koronawirus zagrozi emeryturom Polaków? Wszystko przez zawirowania na giełdzie
Zaloguj się
 • hamsterx

  Oceniono 10 razy 8

  spełnią się życzenia morawieckiego aby Polacy
  pracowali za miskę ryżu ?

 • hikuj13

  Oceniono 9 razy 7

  każdy pretekst jest dobry aby okraść ciężko pracujących Polaków
  miska ryżu się spełni

 • remo29

  Oceniono 8 razy 6

  Dodrukują papieru z logo NBP, będziemy chodzić po chleb z walizkami, jak w Caracas.

 • ar.co

  Oceniono 6 razy 4

  Koronawirus nie wpłynie na PPK, bo Polacy od początku wiedzą, że PPK to kolejny przekręt pisowskich złodziei.

 • z.04.2019

  Oceniono 6 razy 4

  I tak już wiekszość nie chce mieć nic wspólnego z PPK i to przez działania samego pis-u, wszystkie spółki z WIG 20 na przestrzeni ostatnich dwóch lat potraciły od ok. 40% do nawet 90 % wartości.
  Po prostu widać dojną zmianę na stanowiskach decyzyjnych.

 • year68

  Oceniono 5 razy 3

  Po zapowiedzi likwidacji OFE było jasne, że inwestorzy uciekną z kasą w złoto czy nieruchomości.

 • kasle

  Oceniono 2 razy 2

  Jakosc rzadu powinno oceniac sie wedlug 3 kryteriow, do ktorego nie powinien nalezec wzrost PKB, ktorym ten rzad tak sie szczyci. Chodzi o kontrole wzrostu wydatkow budzetowych, sile waluty i stan gieldy.
  Waluta i gielda najlepiej wyceniaja jakosc rzadzenia, przyciagajac lub zniechecajac kapital do inwestowania. Ten rzad okazal sie wiec najgorszym rzadem ostatniego trzydziestolecia.
  Dla nastepcow pozostanie niewdzieczne zadanie naprawy dokonanej dewastacji i destrukcji wszystkich dziedzin panstwa. Poniewaz inwestycje leza, nie mozna spodziewac sie szybkiego wzrostu w przyszlosci.

 • Tadeusz Jaroszewski

  Oceniono 2 razy 2

  w Emeryturach kapitałowych zawsze jest ryzyko a to PIS IKE to już wyjątkowa ściema. przy obecnych kondycjach oprocentowania i stopie inflacji zarobią na tym tylko banksterzy i nierząd. Jaki by nie był.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX