Emerytury 2020. ZUS oddaje nadpłaty za 2019 r. Świadczenie wyższe nawet o kilkaset złotych

W marcu emeryci mogą otrzymać emerytury wyższe nawet o kilkaset złotych. ZUS zwróci im nadpłaty podatku dochodowego zapłaconego w 2019 roku.

Kwota wolna od podatku znacząco poszła w górę na przestrzeni ostatnich lat. W 2017 roku podniesioną ją z 3091 zł do 6600 zł, a w kolejnym roku do 8000 zł. Jak przypomina fakt.pl, podatnicy płacą zaliczkę na podatek dochodowy na wcześniejszych zasadach, jakby kwota wolna pozostała niezmieniona. Nadpłatę otrzymują dopiero po rozliczeniu PIT, z kolei w przypadku emerytów oddaje im ją ZUS. Z tego właśnie powodu emerytury w marcu tego roku mogą być wyższe nawet o kilkaset złotych. 

Zobacz wideo Studio Biznes - odc. 26

ZUS oddaje nadpłaty. Emeryci mogą liczyć na wyższe świadczenie

Dziennik przytacza dane ZUS-u, według których aż 57 proc. uprawnionych otrzyma świadczenie wyższe od 201 do 500 zł, a 20 proc. emerytów i rencistów może liczyć na kwoty od 101 do 200 zł. Zwrot nadpłaty podatku zostanie rozliczony automatycznie, więc nie trzeba składać żadnych wniosków. Informacja o wysokości nadpłaty została podana w formularzu PIT-40, który Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyłał wszystkim emerytom i rencistom na początku bieżącego roku. 

Przypominamy, że emeryci nie muszą rozliczać zeznań podatkowych chyba, że posiadają dodatkowy dochód, bądź chcą odliczyć jedną z przysługujących im ulg (na leki, rehabilitacyjna). 

Emerytury 2020. Na co mogą liczyć emeryci w tym roku?

Od 1 marca emeryci mogą liczyć na waloryzację świadczeń, dzięki czemu będą one wyższe o 3,6 proc. względem ubiegłego roku. Ponadto, w kwietniu zostanie wypłacona trzynasta emerytura - będzie wypłacana co roku. Jej wysokość będzie równa emeryturze minimalnej, w tym roku to 1200 brutto, czyli 981 zł netto. 

Więcej o: