Cena ropy spada do poziomu sprzed blisko 20 lat. W dół o połowę od początku roku

Cały czas, dosłownie "na łeb na szyję", spadają ceny ropy. Baryłka kosztuje już mniej niż 30 dolarów. Dochodzi do poziomów notowanych ostatnio na początku XXI wieku.

Raptem na początku roku cena ropy wynosiła ponad 60 dolarów za baryłkę. Teraz po tych cenach nie ma już śladu. Za baryłkę ropy Brent płaci się obecnie poniżej 28 dolarów, notowania ropy WTI są już na poziomie ok. 26 dolarów.

embed
embed

Na niewiele niższych poziomach, ale tylko chwilowo, ceny ropy były ostatnio na początku 2016 r. (gdy kontrakty na ropę Brent opiewały na ok. 27 dolarów). Wiele jednak wskazuje na to, że niebawem i te poziomy zostaną przebite od góry i ropa spadnie do poziomów ostatnio notowanych w 2002 r. Wówczas kosztowała nawet poniżej 20 dolarów za baryłkę.

Dlaczego ropa tanieje?

Po pierwsze, kilkanaście dni temu Rosja odcięła się od współpracy z państwami OPEC w zakresie wydobycia surowca. Moskwa nie zgodziła się na proponowane zmniejszenie wydobycia ropy od kwietnia. Rozpoczęła się "wojna cenowa" między Rosją a m.in. Arabią Saudyjską, która wobec tego zdecydowała się powalczyć o rynek obniżając ceny.

Ale drugi powód drastycznych spadków cen ropy jest bodaj zdecydowanie ważniejszy. Chodzi o ryzyko globalnej recesji i związanego z nią dużego spadku popytu na surowiec. Jak wskazuje portal Bankier.pl, Międzynarodowa Agencja Energetyczna szacuje, że w tym roku światowe zapotrzebowanie na ropę spadnie o 480-730 tysięcy baryłek dziennie. Ostatnio globalny popyt na ropę spadał w trakcie kryzysu w 2009 r. 

Bank Goldman Sachs ma jeszcze gorsze prognozy. Przewiduje, że globalne zapotrzebowanie na ropę spadnie o 1,1 mln baryłek dziennie w tym roku. Bank ściął swoją prognozę ceny ropy Brent do 20 dolarów za baryłkę w drugim kwartale br. 

Pewnym pocieszeniem może być to, że taniejąca ropa może mocno obniżyć ceny paliwa. Dodatkowo prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział maksymalne obniżenie cen na stacjach koncernu. "Na stacjach paliw nadchodzi czas bardzo taniego tankowania" - nie ma wątpliwości branżowy portal e-petrol.pl

Zobacz wideo Oko na świat. Konflikty USA - Iran a ceny ropy naftowej
Więcej o:
Komentarze (44)
Cena ropy spada do poziomu sprzed blisko 20 lat. W dół o połowę od początku roku
Zaloguj się
 • kwantax

  Oceniono 9 razy 7

  A Orlenobajtek trzyma poziom.

  piskatbolszewia łupi z ludzi ile wlezie

 • stachud

  Oceniono 8 razy 4

  Ropa leci na łeb na szyję a pisowskie złodzieje obniżają cenę paliw o parę groszy.
  W 2016 za ON płaciłem poniżej 4zł.

 • pe_ro

  Oceniono 3 razy 3

  A Orlen rządzony przez PiSSlamistów rżnie Polaków na cenie nie tylko paliw ale również na cenie środka do dezynfekcji. Kiedyś żerowali na nekrofilii teraz na pandemii - taka jest moralność kaczej zmiany.

 • remo29

  Oceniono 4 razy 2

  A wójt Picimia obniżył cenę o 40 groszy i słucha wrzawy pisowskich płatnych brawopisów.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 2 razy 2

  To skoro w ciągu miesiąca spadła cena ropy o połowę to może Dobry Pan z Żoliborza obniży cenę benzyny o jakieś 10 groszy?

 • piki1

  Oceniono 2 razy 2

  Co pan na to, Mr O'bajtek?

 • championshipmanager0102

  Oceniono 1 raz 1

  Rosja uznała, że mając w tej chwili większe rezerwy finansowe (527 mld $) niż Arabia Saudyjska (518 mld $), a także mając w mniejszym stopniu uzależniony budżet od dochodów z ropy naftowej (Rosja dochody z ropy naftowej odpowiadają za 40% wpływów budżetowych, kiedy budżet Arabii Saudyjskiej jest uzależniony w 80-85% od dochodów z ropy naftowej) rozpocznie wojnę naftową z Arabią Saudyjską.

  Tyle, że Rosjanie nie wzięli chyba pod uwagę, że średni koszt wydobycia baryłki naftowej w Rosji to 42 $ za baryłkę przy projektach lądowych i 44 $ przy projektach morskich (po odliczeniu wysokich podatków to ok 25$) kiedy w Arabii Saudyjskiej koszt wydobycia baryłki naftowej to ok 17$.

  W konsekwencji znacznie niższych kosztów wydobycia ropy Arabia Saudyjska będzie zarabiać na ropie nawet przy bardzo niskich cenach za ropę rzędu 20-40 $ czego już budżet Rosji nie wytrzyma w dłuższym okresie (kilkuletnim).

  Koszty wydobycia ropy naftowej są niższe w Arabii Saudyjskiej z tego powodu, że eksploatuje ropę ze znacznie płytszych złóż naftowych niż Rosja, a ponadto ropa rosyjska zawiera dużą ilość siarki, co wymaga odsiarczania ropy.

  Tak więc jak Saudowie się wk… to mogą wykończyć Rosję finansowo po raz drugi, tak jak to zrobili z ZSRR w drugiej połowie lat 80 XX wieku, kiedy to za namową USA (Reagana) zalali rynek ropą naftową.

  cire.pl/item,184838,1,0,0,0,0,0,rosyjski-budzet-przygotowany-lepiej-od-suadyjskiego-na-zmiany-cen-ropy.html

  energetyka24.com/rosyjska-ropa-jedna-z-najdrozszych-na-swiecie

  belsat.eu/pl/news/wojna-naftowa-rosja-kontra-reszta-swiata-kto-wytrzyma-dluzej/

  energia.rp.pl/surowce-i-paliwa/19081-kto-najtaniej-wydobywa-rope

  wyborcza.biz/biznes/1,100896,20144963,rosja-ma-problemy-z-ropa-naftowa-coraz-wieksza-domieszka-siarki.html

  biznesalert.pl/koszty-wydobycia-ropa-ranking-arabia-saudyjska-energetyka-ropa/

  spidersweb.pl/bizblog/ropa-naftowa-opec-rosja-usa/

  wei.org.pl/article/rosja-saudowie-do-przerwy-01/

 • dezyderymarchewka

  Oceniono 5 razy 1

  Ceny gazu i ropy są powiązane ze sobą, jeżeli tak niska cena ropy utrzyma się dłużej, to za 2-3 lata nastąpi koniec reżimu Putina i rozpad Rosji na wzór rozpadu ZSRR 30 lat temu.
  W 1985 roku krach cen ropy doprowadził w ciągu 5 lat do rozpadu potężnego imperium. Teraz jak sądzę, potrwa to nieco krócej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX