Prof. Belka: Możliwe odbicie w kształcie "kulfona V". Trzy miesiące lockdownu pozwolą pozbierać się w miarę szybko

Łukasz Kijek
PiS i Jarosław Kaczyński prą do zorganizowania wyborów prezydenckich w maju. - Morawiecki i PiS-owcy są zakładnikami fantasmagorii jednego starszego pana, który jest oddzielony od rzeczywistości - komentuje gość Studia Biznes prof. Marek Belka. Zobacz całą rozmowę.
Zobacz wideo Prof. Marek Belka: Trzy miesiące lockdownu pozwolą pozbierać się w miarę szybko

Według byłego prezesa NBP kluczowe jest to, że PiS boi się wybuchu kryzysu, który do jesieni może wyraźnie wpłynąć negatywnie na notowania wyborcze partii Jarosław Kaczyńskiego. Według byłego premiera "wszystkie rezerwy zostały zjedzone w dobrych czasach, a teraz grozi nam zbieranie zrujnowanego budżetu" i dlatego wsparcie m.in. dla przedsiębiorców i pracowników jest dziś ograniczone.

Profesor Belka podaje przykład Niemiec, które właśnie teraz pompują w gospodarkę gigantyczny pakiet pomocowy. Jak zatem kryzys może odbić na światowej i polskiej gospodarce? Według byłego premiera Mateusz Morawiecki ma rację, że to będzie coś dramatycznego. "Szok i konstytuujące doświadczenie dla całego pokolenia”. 

Najważniejsze będzie jednak to, jak długo potrwa lockdown, czyli zamrożenie gospodarki. Czeski rząd już teraz pokazuje pierwsze pomysły, jak cofać zakazy związane z epidemią. 

Trzy miesiące lockdownu pozwolą pozbierać się w miarę szybko. Odbicie w kształcie "kulfona V" jest możliwe, najgorsza byłaby litera "L". Sześć miesięcy przyniesie niepowetowane straty

- mówi prof. Marek Belka.

W rozmowie z Łukaszem Kijkiem, redaktorem naczelnym serwisów informacyjnych Gazeta.pl, były prezes NBP komentował także to, jak pomoc największych banków centralnych na świecie (EBC, czy FED) może wpłynąć na inflację. Również polski bank centralny jest zaangażowany w dostarczanie płynności. Profesor Marek Belka ostrzega jednak, że za kilka kwartałów Polacy mogą zapłacić za tę pomoc, bo "Polska to stosunkowo mały rynek walutowy. Grodzić nam może szybciej niekontrolowany wybuch inflacji". Dużo stabilniejsza pod tym względem według Marka Belki byłaby dziś strefa euro.  

W drugiej części Studia Biznes sprawdzimy prawdziwe możliwości 218 KM w hybrydowym Passacie GTE. Ile ten samochód przejedzie tylko na prądzie? I ile kosztuje naładowanie go do pełna? Testuje Tomasz Korniejew, redaktor naczelny Moto.pl.

Więcej o:
Komentarze (73)
Prof. Belka: Możliwe odbicie w kształcie "kulfona V". Trzy miesiące lockdownu pozwolą pozbierać się w miarę szybko
Zaloguj się
 • myciel66

  Oceniono 10 razy 8

  Wątpię, żeby to było V. Ten (nie)rząd to umie tylko łgać i ich podstawowa szczekaczka skonsumowała przez okres "kłamliwej zmiany" 10 mld zł ! W kwietniu wypłacane jest emerytom 10 mld zł - 13-tka - na wsparcie kampanii PAD. Zamiast walczyć z pandemią i ratowaniem gospodarki, ci osobnicy walczą o reelekcję marionetki. To działanie przestępcze i zbrodnicze!! 500+ trafia w dużej części do osób zamożnych, to kolejne kilkanaście mld zł. Wybory to setki mln zł. Przy innym rządzie te V byłoby bardziej prawdopodobne.

 • rodziu81

  Oceniono 16 razy 8

  "Trzy miesiące lockdownu pozwolą pozbierać się w miarę szybko."???? Po 3 miesiacach nie bedzie co zbierac! Sasiednie kraje juz od okolo 20 kwietnia odpalaja gospodarke i luzuja restrykcje, my tez musimy!

 • ff6

  Oceniono 12 razy 8

  Zaden kraj nie wroci do normalnosci po 3 miesiacach! Owszem beda mniejsze restrykcje po jakims czasie itp ale mozemy zapomniec o 100% normalnosci jak przed epidemia. Nie wiem dlaczego ci wszyscy specjalisci tego nie widza? Swiat zmieni sie na wiele miesiecy jesli nie do przyszlego roku.

 • weil

  Oceniono 8 razy 6

  tarcza antykryzysowa 3.0: zwolnienie bezdomnych z podatku od nieruchomosci

 • mietekwolf

  Oceniono 7 razy 5

  Zobaczymy w czerwcu . Grozi nam również susza .
  Nieszczęścia chodzą parami.

 • stagrz20

  Oceniono 7 razy 3

  A ten gość ma jeszcze śmiałość się odzywać?

 • magda_breslau

  Oceniono 10 razy 2

  Rekordowe zasluzenie gospodarstw domowych. Rekordowe zadluzenie korporacji. Rekordowe zadluzenie rzadow. Rekordowy poziom swiatowego dlugu do swiatowego GDP. Gospodarka oparta na idei kupowania rzeczy, ktorych nie potrzebujemy, za pieniadze, ktorych nie mamy. Rozdete niesprawne panstwo.

  I przychodzi wirus. Gospodarka doslownie zderza sie z gora lodowa. W Stanach, w ktorych jeszcze miesiac temu Trump mowil o "5 chorych, a za chwile ZERO zakazonych", w dwa tygodnie 10 milinow ludzi zostaje bez pracy.

  I wychodzi Belka Medrzec Europy, i mowi "winny jest wirus, za trzy miesiace odejdzie (skad ta pewnosc, medrcze?), i wszystko wroci tam gdzie bylo".

  Nie bedzie do czego wracac, bo co zostanie z gospodarki opartej na komsumpcji i kredycie, kiedy nie bedzie juz ani kredytu ani konsumpcji? Zostanie zdziwiony profesor Belka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX