Planowałeś przelew w święta? Lepiej zrobić go wcześniej bo może nie dojśc na czas

Krajowa Izba Rozliczeniowa przypomina o zaplanowaniu przelewów z wyprzedzeniem. Zlecenia będą realizowane dopiero po zakończeniu długiego świątecznego weekendu. Ostatnia szansa na zrobienie przelewu jest w piątek 10 kwietnia.

Trwa Wielki Tydzień, ale okres świąteczny i wolne zaczynają się dopiero w piątek. Zbiega się to z okresem rozliczeń, zapłaty za rachunki i wypłat. W związku z tym Krajowa Izba Rozliczeniowa przypomina o zaplanowaniu przelewów i wykonaniu ich przed początkiem długiego weekendu. 

Zobacz wideo Ks. Adam Ołdak: Dziś kościół nie może ograniczyć się tylko do powiedzenia 'przepraszam'

Przelewy podczas świąt wielkanocnych mogą nie dojść. KIR radzi by wykonać je wcześniej

W czasie dni ustawowo wolnych i weekendy standardowe przelewy nie działają. Oznacza to, że przelew wykonany w piątek 10 kwietnia po godzinie 16:00 na konto odbiorcy trafi dopiero po świętach Wielkiejnocy, we wtorek 14 kwietnia, po 9:30. 

W związku z tym przelewy należy wykonać do piątku do godziny 16:00, jeśli mają dotrzeć jeszcze przed świętami. Standardowo są one rozliczane w trzech sesjach o 9:30, 13:30 oraz o 16:00. Jeśli chcemy skorzystać z systemu rozliczającego przelewy (zarówno krajowe jak i transgraniczne) w unijnej walucie, Euro Elixir, czas mamy na to tylko do dzisiaj, 9 kwietnia. W wielu krajach Wielki Piątek to tzw. Holiday Banking i jest to dzień wolny od pracy

Można jednak skorzystać z opcji przelewu Elixir Express, dzięki czemu pieniądze natychmiastowo znajdą się na drugim koncie, również w dni wolne od pracy. Opcja ta jest jednak zazwyczaj dodatkowo płatna. Jej dostępność zależna jest także od poszczególnych banków. Przelew ekspresowy może nie zostać wykonany, jeśli jakaś instytucja przeprowadza prace konserwacyjne. Ponadto niektóre banki m.in. BNP Paribas czy Citi Handlowy w ogóle nie obsługują natychmiastowych transakcji w weekendy. Ograniczenia można sprawdzić pod TYM adresem.

Więcej o: