Zadłużenie Skarbu Państwa przekroczyło bilion złotych. Wzrost o 40 mld zł tylko w ciągu miesiąca

Tylko w marcu zobowiązania zaciągnięte przez rząd wzrosły o 40 mld zł. Taki wzrost oznacza, że zadłużenie Skarbu Państwa wynosi już 1037,4 mld zł.

Szacunkowe dane za luty oraz marzec zostały przedstawione przez Ministerstwo Finansów, które opublikowało specjalny komunikat. 

Zobacz wideo Nowy podatek od cukru podniesie ceny w sklepach? Polacy mają się odchudzić, ale budżet się utuczy

Zadłużenie Skarbu Państwa przekroczyło bilion złotych. 4-procentowy wzrost zobowiązań w marcu

Zadłużenie na koniec marca 2020 roku wynosiło 1037,4 mld zł, co oznaczało wzrost o 40 mld zł, czyli 4 proc. na przestrzeni jednego miesiąca. "Zadłużenie w podziale według kryterium miejsca emisji wyniosło:

  • dług krajowy: ok. 754,7 mld zł,
  • dług w walutach obcych: ok. 282,7 mld zł (tj. 27,3 procent całego długu SP)" - czytamy w komunikacie.

Wpływ na wzrost zobowiązań miało przede wszystkim zwiększenie potrzeb pożyczkowych budżetu państwa. Ponadto, kurs złotego zauważalnie osłabił się względem m.in. euro, dolara czy franka szwajcarskiego, co również znalazło przełożenie w wysokości zadłużenia. 

>>> Dowiedz się więcej: Kursy walut 20.04 o godz. 7. Główne waluty tracą na wartości [kurs dolara, funta, euro, franka]

Ministerstwo Finansów opublikowało również dane dotyczącego lutego 2020. Według nich dwa miesiące temu zadłużenie wzrosło zaledwie o 1 proc. (miesiąc do miesiąca) i wynosiło 997,39 mld zł. Jeszcze w 2010 roku dług Skarbu Państwa wynosił niewiele ponad 700 mld zł. Od tego czasu można zaobserwować stałą tendencję wzrostu z niewielkimi odstępstwami od normy. Trzy lata temu oscylował on na poziomie 930 mld zł i z każdym rokiem zbliżał się do granicy biliona złotych, która została przekroczona na koniec marca 2020 roku. 

Jak zmieniał się dług Skarbu Państwa na przestrzeni latJak zmieniał się dług Skarbu Państwa na przestrzeni lat www.gov.pl

Więcej o: