Jak kandydaci na prezydenta odpowiadali na pytania o węgiel, wodę i rolnictwo? Zapraszamy do obejrzenia zielonej debaty

Aż 72 proc. Polaków uważa, że stan, w jakim znalazła się Ziemia, jest poważny. Połowa ankietowanych przyznaje jednak, że nie wie, jakie działania są konieczne, by stan środowiska poprawić. Co powinniśmy zrobić? Na trudne pytania m.in. o węgiel, wodę czy rolnictwo odpowiedzieli uczestnicy debaty "Kryzys Klimatyczny: Scenariusze dla Polski". Udział wzięli w niej kandydaci do urzędu prezydenta: Małgorzata Kidawa-Błońska, Szymon Hołownia, Robert Biedroń, Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Bosak. Jednym z prowadzących spotkanie był Łukasz Kijek, redaktor naczelny serwisów informacyjnych Gazeta.pl.

Zmiany klimatu są na tyle wyraźne i niepokojące, że od polityków powinniśmy wymagać jasnych deklaracji w sprawie ochrony środowiska. Z tego powodu UN Global Compact Network Poland i Kantar zaprosili kandydatów do urzędu prezydenta do wzięcia udziału w debacie pt. "Kryzys Klimatyczny: Scenariusze dla Polski". Termin spotkania nie jest przypadkowy - 22 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ziemi. 

Zobacz wideo Debata prezydencka o kryzysie klimatycznym Global Compact Network Poland i Kantar Polska

Łukasz Kijek, redaktor naczelny serwisów informacyjnych Gazeta.pl, jeden z prowadzących debatę, spytał uczestników o m.in. ich receptę na suszę w rolnictwie, termin i pomysł na odejście od węgla, scenariusze wyjścia z kryzysu gospodarczego i jak można wykorzystać tzw. europejski zielony ład.

Jakie są pomysły kandydatów startujących w wyborach prezydenckich na poradzenie sobie z suszą, która wyjątkowo wcześnie daje o sobie znać? Na pytania odpowiadali: Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej, Robert Biedroń z Lewicy, Władysław Kosiniak-Kamysz z Koalicji Polskiej, były dziennikarz Szymon Hołownia i Krzysztof Bosak z Konfederacji.

Kandydaci w związku z ograniczeniami wynikającymi z epidemii COVID-19 odpowiadali w swoich sztabach lub innych wybranych miejscach. Debata była realizowana przy użyciu jednej z platform do wideokonferencji. Zachęcamy do obejrzenia. 

Czytaj też: Zielona Gazeta.pl. Nie ma czasu do stracenia - ratujmy planetę. Bo zaraza jest tymczasowa, a nasze zdrowie najważniejsze

Więcej o: