Jaka sytuacja na rynku nieruchomości? Ceny stabilne, ale kredyty rekordowo tanie

Jak wynika z raportu Expandera i Rentier.io, w marcu ceny nieruchomości utrzymały się na poziomie z poprzedniego miesiąca. W kolejnych miesiącach prawdopodobnie spadną, co jest korzystną informacją dla osób kupujących, zwłaszcza, że spadło również oprocentowanie kredytów hipotecznych.

Choć rynek nieruchomości nie należy do najbardziej narażonych na kryzys gospodarczy, to w tym segmencie również zauważalny jest trend wyhamowania cen oraz popytu - wynika z raportu Expandera i Rentier.io. wyliczonego na podstawie 43 054 ogłoszeń sprzedaży dostępnych w internecie w marcu 2020 roku.

Zobacz wideo Wielka płyta odżywa. Polacy coraz częściej decydują się na kupno mieszkań w starszych blokach

Ceny nieruchomości bez zmian. W przyszłości spadki bardzo realne, ale wszystko zależy od bezrobocia

Średnie ceny za metr kwadratowy nieruchomości w poszczególnych miastach PolskiŚrednie ceny za metr kwadratowy nieruchomości w poszczególnych miastach Polski Expander/ Rentier.io

Choć obecnie rynek mieszkaniowy znajduje się na stabilnym poziomie, to analitycy zakładają jednak, że wkrótce będzie można zaobserwować spadek cen.

Nie ma jednak pewności jak głębokie będą spadki cen transakcyjnych. Utargowanie kilku procent w obecnej sytuacji wydaje się bardzo prawdopodobne. To, czy pojawią się większe obniżki będzie zależało przede wszystkim od tego jak mocno wzrośnie bezrobocie i jak długo taka sytuacja się utrzyma. Im więcej osób straci pracę i im dłużej będzie trwała taka sytuacja, tym mocniejsze będą przeceny mieszkań.

- czytamy w raporcie. Jak powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, na koniec 2020 roku należy spodziewać się stopy bezrobocia na poziomie 9-10 proc. i około 1,5 mln osób bezrobotnych

Kredyty hipoteczne rekordowo tanie

Prognozowane spadki cen to dobra wiadomości dla osób zainteresowanych kupnem nieruchomości w najbliższych miesiącach. Zwłaszcza, że znacząco spadło średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych. Należy jednak pamiętać, że w obawie przed skutkami kryzysu banki zaostrzyły warunku przyznawania kredytów hipotecznych i istotnie podwyższyły marże. Należy posiadać także więcej wkładu własnego (nawet do 30 proc. wartości mieszkania). Na zakup mieszkania będą więc mogli pozwolić tylko nieliczni mający wyjątkowo stabilną sytuację finansową.

Gdy jednak gospodarka znów zacznie dobrze prosperować, to rekordowo niskie stopy procentowe i niedobór mieszkań znów podwyższą popyt na mieszkania. Pamiętajmy bowiem, że mamy najtańsze kredyty hipoteczne w historii. (...) Po okresie spadku popytu i cen, powrócą więc wzrosty. Rynek nieruchomości jest bowiem cykliczny.

- prognozują analitycy Expandera oraz Rentier.io w kwestii najbliższych miesięcy na rynku mieszkaniowym

>>> Dowiedz się więcej o nowych regułach przyznawania kredytów: Kredyty tylko dla nielicznych. Stratni będą przedsiębiorcy oraz osoby starające się o pożyczki mieszkaniowe

Więcej o: