Play wyrasta na lidera wśród operatorów. Jest wniosek do UOKiK ws. przejęcia Virgin Mobile

Jak czytamy w komunikacie, wniosek P4 do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia 100 proc. udziałów Virgin Mobile Polska wpłynął 30 kwietnia. Nabycie spółki przez "fioletowych" wymaga zgody antymonopolowej prezesa UOKiK.

P4 - operator sieci Play i spółka zależna Play Communications - złożyło wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie przejęcia 100 proc. udziałów Virgin Mobile Polska."Zgłaszany zamiar koncentracji dotyczy przejęcia wyłącznej kontroli nad spółką Virgin Mobile Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (VMP) przez spółkę P4 sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (P4). Przejęcie wyłącznej kontroli nastąpi poprzez nabycie 100 proc. udziałów w VMP" - czytamy w informacji.

Warto przypomnieć, że chęć przejęcia VMP P4 wyraziła dwa lata temu.

Zobacz wideo Smarfon działa coraz wolniej? To nie jest wina producenta

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, pod koniec kwietnia firmy podpisały w sprawie umowę przedwstępną. Play, a w zasadzie spółka P4, która jest właścicielem sieci, może zatem wkrótce wchłonąć jednego z popularniejszych wirtualnych operatorów w Polsce. Virgin Mobile Polska, który na polskim rynku działa od roku 2012, ma zostać przejęty za 60,7 mln zł.

Jak wówczas zaznaczono, nabycie VMP wymaga zgody antymonopolowej prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Po spełnieniu wszystkich warunków zawieszających, spółka poinformuje rynek o zawarciu przyrzeczonej umowy sprzedaży i nabycia udziałów (promised share sale and purchase agreement).

Play stanie się jeszcze potężniejszy

Połączenie operatorów byłoby znaczącym ruchem dla branży. Firma rok 2019 zamknęła bowiem z niemal 15,3 mln klientów. Virgin Mobile Polska ma ich ponad 400 tys. Dzięki przejęciu P4 ma szansę zdecydowanie pokonać w rankingach Orange, który liderowi polskiej telefonii ustępuje dosłownie o włos - firma ma 15,26 mln klientów.

Play zwiększyłby też dystans, zgodnie z danymi Telekabel, do pozostałych graczy - sieci Plus (14,12 mln klientów komórkowych) i T-Mobile (10,95 mln)

Virgin Mobile Polska jest częścią międzynarodowej grupy inwestycyjnej Virgin. Play Communications jest właścicielem 100 proc. udziałów w P4, która jest operatorem telefonii komórkowej Play. Spółka zadebiutowała na GPW w lipcu 2017 r.

Więcej o: