Bon 1000 plus na wakacje. Czy pracodawca może odmówić jego przyznania?

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała wprowadzenie tzw. bonów turystycznych. Z 1000 plus na wakacje skorzystać będą mogły osoby, które planują spędzić wolny czas w Polsce. Część kwoty dopłacać będzie pracodawca. Czy może odmówić jego przyznania?

Na skutek wciąż obowiązujących restrykcji z coraz większymi problemami finansowymi zmaga się krajowa turystyka. Perspektywa niewielkiego ruchu turystycznego w najbliższych miesiącach może oznaczać bankructwo dla wielu przedsiębiorców reprezentujących tę branżę. W związku z tym Ministerstwo Rozwoju przedstawiło pomysł wprowadzenia bonów turystycznych o wartości 1000 zł dla osób, które spędzą urlopy w Polsce. 

Bon 1000 zł na wakacje. Kto może z tego skorzystać? 

Przypomnijmy, że z bon o wysokości 1000 zł przysługiwać osobom, które zarabiają poniżej przeciętnego wynagrodzenia (5200 zł brutto w 2020 roku). Zgodnie ze słowami Jadwigi Emilewicz bony mają być impulsem dla krajowej turystyki, więc zapomoga nie będzie przyznawana na wycieczki zagraniczne. Skorzystać z tego rozwiązania będą mogły jedynie osoby zatrudnione na umowie o pracę. 

Zobacz wideo Bon turystyczny o wartości 1000 zł. Za co będziemy mogli nim zapłacić?

Bon turystyczny. Czy przedsiębiorca będzie mógł odmówić jego przyznania?

W magazynie EKG w radiu TOK FM wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy przedstawił więcej szczegółów dotyczących finansowania programu. W planach jest, aby 900 zł pochodziło z Budżetu Państwa, a 100 zł przekazywał dobrowolnie pracodawca

To jest jego dobrowolna decyzja. Te 100 złotych, które ma dać pracodawca, będzie mogło być także pokryte z Zakładowych Funduszy Socjalnych, które funkcjonują w wielu firmach. (...). Natomiast w tych firmach, gdzie nie ma Zakładowego Funduszu Socjalnego, to jest rzeczywiście element rozmowy, negocjacji, forma premii, lub forma dogadania się pomiędzy pracownikiem a pracodawcą

- powiedział Andrzej Gut-Mostowy.

Wiceminister wyjaśnił również, że w sytuacji, kiedy pracodawca nie ma środków finansów, osoba nie może otrzymać bonu w wysokości 900 zł, gdyż jest on traktowany jako pakiet. Gut-Mostowy poradził, aby w takiej sytuacji dojść do wewnętrznego porozumienia z pracodawcą, np. odrabiając wkład pracodawcy poprzez spędzenie kilku dodatkowych godzin w pracy. 

Więcej o:
Komentarze (61)
Bon 1000 plus na wakacje. Czy pracodawca może odmówić jego przyznania?
Zaloguj się
 • tofik482

  Oceniono 32 razy 28

  Czyli tak:
  Fryzjer miał zamknięty zakład przez dwa miesiące, z własnych oszczędności płacił czynsze, raty kredytu i pensje pracowników, którzy siedzieli w domach, a teraz po otwarciu zakładu wyśle pracowników na urlop i jeszcze dopłaci do "bonu".
  Zaiste słuszną linię ma nasze władza.

 • p_a_m

  Oceniono 21 razy 19

  Wygląda że pandemia spadła rządowi z nieba. Można rozdawać kolejne pieniądze, ich druk idzie pełną parą.

 • pro11ton

  Oceniono 18 razy 14

  Znając chytrą mentalność właścicieli nadmorskiej infrastuktury (nocelgowni i restauracji), ceny poszybują o 200% w górę. Mnie to z zasadzie rybka, bo mnie ta darowizna nie dotyczy, w tym roku wakacje odpuszczam, może na jesień jakiś ciepły kraj.

 • glupota_g.pl

  Oceniono 16 razy 12

  Rządowa szczujnia jak zwykle: tworzymy rozwiązania tak, żeby skłócić pracowników z pracodawcami. Jeszcze się za bardzo będą zgadzać i kandydatowi Andżejowi znowu spadnie :)

 • wojciak.i

  Oceniono 13 razy 11

  Dlaczego nie powiedzą, że dofinansowanie 900 zł. A nie tysiąc. Głośno mówią o bonach jeden tysiąc a ponownie chcą obciążyć pracodawców albo samorządy. Jeżeli coś wymyślają i wprowadzają to niech rząd w całości pokrywa koszty. Masakra ten cały rząd!!! Manipulują i kłamią!!!

 • religijnych.uczuc.obraza

  Oceniono 8 razy 8

  Gut-Mostowy to ten przedstawiciel branży turystycznej w rządzie? Właściciel hotelu w zakopcu?

 • window_licker

  Oceniono 10 razy 8

  aha... nieRząd piSSbolewi robi znowu prezenty z czyjejś kieszeni?

  cudnie

 • jottsp

  Oceniono 8 razy 6

  makiawelizm Emilewicz - rząd dałby ci, obywatelu, 900 zl ale to pracodawca nie chce dac 100 zł wiec nie dostaniesz nic bo to pakiet

 • kasle

  Oceniono 6 razy 6

  Produkuja nonsensy jeden za drugim.
  Nic gorszego jak niudacznictwo w modusie akcji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX