Zakopianka. Firmy budowlane zablokowały drogę. Domagają się zapłaty

W piątek 22 maja około godz. 12 odbył się protest firmy budowlanych, które domagają się zapłaty. Samochody ciężarowe zablokowały przejazd na zakopiance.

Jak podaje gazetakrakowska.pl, protest odbył się w Naprawie w województwie małopolskim. Firmy budowlane wybrały to miejsce nieprzypadkowo. Znajduje się tam skrzyżowanie starej drogi z nową. Pod nimi powstaje zaś tunel. Sam protest trwał zaledwie kilkanaście minut i miał spokojny przebieg. W czasie jego trwania samochody ciężarowe z plakatami zablokowały przejazdy z obu stron. 

Firmy budowlane protestują. Żądają zapłaty za budowę nowej zakopianki 

W proteście wzięli udział przedstawiciele firm budowlanych, które pracują przy budowie odcinka nowej zakopianki z Lubnia do Naprawy. Mimo że projekt jest realizowany, firmy skarżą się, że od kilku miesięcy nie otrzymały pieniędzy. W takiej sytuacji znajduje się około 15 przedsiębiorców, głównie z Podhala, którzy czekają na zapłatę. W zależność od źródeł chodzi o kwotę od 10 do nawet 20 mln zł. 

- Nie płacą nam za usługi transportowe od jesieni ubiegłego roku. Łącznie nieopłacone faktury opiewają na ponad pół miliona złotych. Od kilku miesięcy nie możemy wyegzekwować należności. Także inwestor - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, nie robi za wiele, żeby nas wesprzeć - tłumaczył jeden z poszkodowanych przedsiębiorców w rozmowie z "Tygodnikiem Podhalańskim".

W odpowiedzi na zarzuty rzecznik krakowskiego Oddziału GDDKiA Iwona Mikrut przyznała, że podwykonawcy w marcu zgłaszali się w tej sprawie i zobowiązania miały zostać im wypłacone. - Nie wiem nic, żeby takie duże kwoty nie zostały wypłacone - zaznaczyła.

Zobacz wideo Czy w Polsce budujemy drogi drożej niż w Europie? Rzecznik GDDKiA odpowiada
Więcej o: