Premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejny etap odmrażania gospodarki. Od soboty bez maseczek

Odmrażanie gospodarki przyspiesza. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił harmonogram łagodzenia kolejnych obostrzeń. Do pracy wrócić mogą m.in. salony fitness i kina. Warunki, na których będą mogły działać, znacząco różnią się jednak od tych sprzed wybuchu epidemii koronawirusa.

Premier Mateusz Morawieckiogłosił kolejny etap odmrażania gospodarki. Czwarta faza, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu, pozwoli powrócić do działalności siłowniom, teatrom oraz kinom.

Tak jak w przypadku poprzednich złagodzeń, i tym razem wznowienie działalności poszczególnych obiektów będzie obwarowane szeregiem ograniczeń. Zdaniem premiera najważniejsza jest jednak szansa na powrót do większej normalności.

Zniesieni obostrzeńZniesieni obostrzeń Zniesieni obostrzeń/Fot.Gazeta.pl

Mateusz Morawiecki: zapanowaliśmy nad pandemią

- Od czasu kiedy wykryto w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa, minęły prawie trzy miesiące. [...] Powoli stajemy na coraz bardziej twardym gruncie. Każdy dzień to kolejne nowe wyzdrowienia. Wykonujemy jednocześnie coraz więcej testów - to już około 30 tys. testów. Dlatego możemy przejść do IV etapu znoszenia obostrzeń - wyjaśnił szef rządu.

- Zapanowaliśmy nad pandemią w sposób dużo bardziej sprawny niż najbogatsze kraje świata - podkreślił.

Zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa

Od 30 maja zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek czy zasłaniania ust i nosa. W przestrzeni publicznej, tam, gdzie będzie możliwe zachowanie dystansu dwóch metrów, używanie osłony nie będzie konieczne.

Maseczki dalej będą obowiązkowe w sklepach, kościołach, kinach czy środkach komunikacji publicznej.

Koniec z limitami w sklepach i restauracjach oraz kościołach.

W sklepach i restauracjach przestanie obowiązywać limit osób na metr kwadratowy. Zasada utrzymania dystansu społecznego nadal obowiązuje.

Poluzowania dotyczą również kościołów i innych miejsc kultu religijnego.

Dopuszczona możliwość zgromadzeń

Zgromadzenia publiczne do 150 osób będą dozwolone. W tym wypadku będzie obowiązywać nakaz zasłaniania ust i nosa.

Kina, kluby fitness, teatry, baseny znów otwarte

Od 6 czerwca kina, kluby fitness, sale zabaw, baseny, parki rozrywki będą mogły być otwarte. Jedyny wyjątek dotyczy klubów i dyskotek.

Więcej na ten temat powiedział minister kultury Piotr Gliński. Wyjaśnił, że rozluźnienie będzie możliwe pod trzema warunkami. Otwarcie lokali nie jest obowiązkiem, a możliwością.  Pojemność widowni nie może przekraczać 50 proc., tak,  by kontakt był rozluźniony. Konieczne jest też noszenie maseczki.

Wesela niemal bez ograniczeń

Od 6 czerwca wesela mogą odbywać się z udziałem maksymalnie 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek. Oznacza to, że uroczystości tego typu będą mogły odbywać się w zasadzie bez ograniczeń.

Premier podkreślił też, że w przeliczeniu na milion mieszkańców liczba zgonów w Polsce jest jedną z najniższych w Europie. W Belgii sięga 806, w Hiszpanii 580, a w naszym kraju 27.

Odmrażanie gospodarki. Fryzjerzy, hotelarze, restauratorzy już pracują. Galerie otwarte

Odmrożenie gospodarki objęło już wiele branż. Oprócz salonów fryzjerskich i kosmetycznych do pracy mogli wrócić m.in. restauratorzy, hotelarze, osoby wynajmujące prywatne kwatery.

Działać mogą też sklepy w galeriach handlowych, salony meblowe, sklepy budowlane, oraz te, w których sprzedaje się wyposażenie wnętrz.

Czytaj też: Sondaż. Co Polacy sądzą o tempie odmrażania gospodarki? Ponad 30 proc. uważa, że jest zbyt wolne

Pod koniec kwietnia Jadwiga Emilewicz, wicepremierka i ministerka rozwoju, stwierdziła, że pełne odmrożenie polskiej gospodarki jest możliwe od początku lipca

Zobacz wideo Chiny vs koronawirus. Czy to już koniec epidemii?
Więcej o: