Tarcza antykryzysowa 4.0 w Sejmie. Pracodawca będzie mógł ciąć pensje pracowników nawet o połowę

Tarcza antykryzysowa ma szansę zostać przyjęta przez Sejm jeszcze w środę. Nowe przepisy dają pracodawcom kilka nowych uprawnień. Najważniejsze to możliwość decydowania o tym, kiedy pracownik może iść na zaległy urlop oraz pozwolenie na jeszcze większe cięcie wynagrodzeń. Nawet o połowę.

Tarcza antykryzysowa znów ma zostać rozszerzona o nowe rozwiązania. Rządowe przepisy, zwane tarczą 4.0, już trafiły do Sejmu. Izba niższa parlamentu ma się nimi zająć w środę.

Tarcza 4.0 w Sejmie. Pracodawcy zyskają nowe uprawnienia

Najważniejsze zmiany dotyczą kodeksu pracy. Pracodawcy zyskają wiele nowych uprawnień -  będą mogli np. wysłać pracownika na urlop bez jego zgody. Oznaczać to może w praktyce, że termin wyjazdu na tegoroczny urlop będzie zależeć wyłącznie od decyzji właściciela firmy.

Pracodawcy zyskają też prawo do obniżenia pensji. Chodzi o przedsiębiorców, u których wystąpił wzrost kosztów zatrudnienia. Będą oni mieli możliwość obniżenia pensji pracowników o połowę lub obniżenia wymiaru czasu pracy o 20 procent do 12 miesięcy po zakończeniu stanu epidemii.

Organizacja pracodawców popiera rozwiązanie rządu

Warunkiem obniżenia pensji będzie znaczący wzrost obciążenia funduszu wynagrodzeń. Chodzi o sytuację, w której stosunek kosztów wynagrodzeń pracowników do przychodów osiąganych przez firmę wzrośnie o przynajmniej 5 procent miesiąc do miesiąca.

Zdaniem eksperta w dziedzinie prawa pracy Jacka Męciny z Konfederacji Lewiatan, lepiej jest w czasie przestoju wysłać pracownika przynajmniej na część urlopu niż konfrontować się z problemem redukcji etatów.

Rządowy projekt przewiduje również wydłużenie do 28 czerwca prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców i opiekunów. Dotychczas zasiłek ten był przewidziany do 14 czerwca.

Czytaj też: Jarosław Kaczyński obiecał Polakom 4000 zł. Podwyżki nie będzie? "Płaca minimalna może spaść"

Zobacz wideo Tarcza 4.0 pozwala na zwolnienia w budżetówce. Konieczny: To szaleństwo