"Profesor Łukasz Szumowski został obdarzony najwyższym zaufaniem ze strony rządu". Spółka do NCBR

TVN24 ujawnił pismo, które spółka powiązana z Łukaszem Szumowskim złożyła do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. "Dotarło ono do NCBiR w czasie, w którym dzisiejszy minister zdrowia mógł mieć wpływ na to, komu przyznawane są granty" - twierdzi TVN24.

Nie milkną echa poselskiej interwencji w sprawie grantów przyznawanych przez NCBiR spółkom, z którymi powiązany był Łukasz Szumowski, minister zdrowia, lub jego rodzina.

Przypomnijmy - Michał Szczerba i Dariusz Joński, posłowie Koalicji Obywatelskiej, przedstawili swoje ustalenia na temat rzekomego konfliktu interesów, do którego mogło dojść podczas rozpatrywania wniosków w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Nadzór nad instytucją sprawuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w którym pracował Szumowski.

Posłowie twierdzą, że dokumenty, do których uzyskali dostęp, wskazują na to, że podczas starań o granty spółka związana z firmą Marcina Szumowskiego, brata ministra zdrowia, mogła mieć "fory". Początkowo bowiem jedna ze spółek, z którą powiązany był minister, miała nie otrzymać grantu od NCBiR. Decyzja pozytywna miała zapaść po odwołaniu - kiedy Szumowski trafił do resortu.

Spółka pisze do NBCR

Spółka Life Science Innovations o dofinansowanie wystąpiła w maju 2016. Dzisiejszy minister zdrowia wymieniony jest we wniosku z tego roku zarówno jako udziałowiec firmy, jak i członek tzw. personelu kluczowego w projekcie - wyjaśnia TVN24.

- Między 7 a 9 grudnia Szumowski występował w dwóch rolach – naukowca, którego spółka LSI wycofuje z udziału w projekcie walczącym o grant NCBR, i wiceministra, któremu podlega NCBR - twierdzi portal.

Zobacz wideo Jak firmy, które przeniosą się do internetu, mogą zdobyć w OLX "1000 zł na start"?

W listopadzie Szumowski wszedł do rządu. Został wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego.

25 listopada Łukasz Szumowski rezygnuje z udziału w projekcie Life Science Innovations, a tego samego dnia firma składa protest w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. "Pan Profesor Łukasz Szumowski został obdarzony najwyższym zaufaniem ze strony Polskiego Rządu" - czytamy w piśmie cytowanym przez portal.

14 lutego 2017 do spółki wpływają informacje z NCBiR o zmianie decyzji, spółka Life Science Innovations dostaje grant, umowa zostaje podpisana 6 marca 2018 roku

Czytaj też: Limity osób na plażach i kąpieliskach. Państwowy Zakład Higieny podał wytyczne na wakacje

Więcej o: