Google zainwestuje w Polsce rekordowe dwa mld dol. 10 tys. osób będzie zajmować się chmurą

Google zapowiada uruchomienie z początkiem 2021 roku nowej inwestycji w Polsce. Może być warta nawet dwa mld dol. Chodzi o centrum przetwarzania danych - chmurę obliczeniową wykorzystywaną przez firmy i osoby prywatne. To kolejna tego typu inwestycja w Polsce.

Google zamierza zainwestować w Polsce rekordową sumę wynoszącą nawet dwa mld dol. - informuje "Puls Biznesu". Chodzi o nowe centrum danych, które może zostać uruchomione na początku przyszłego roku.

- Region Google Cloud w Warszawie jest największą inwestycją na rynku infrastruktury tego typu w Polsce, przygotowujemy się do jego uruchomienia na początku 2021 r. - wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem Magdalena Dziewguć, dyrektorka rozwoju biznesu Google Cloud w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Projekt jest elementem rozbudowy europejskiej infrastruktury informatycznej Google związanej z obsługą danych, w którą od 2007 roku amerykański gigant zainwestował już 15 mld euro.

Przedstawicielka Google zapewniła też, że firma kontynuować inwestycje w rozbudowę warszawskiego centrum badawczo-rozwojowego technologii chmury obliczeniowej. Dziś pracuje tam 450 osób, które zajmują się usługami zarówno dla polskich firm, jak i globalnych gigantów takich jak Spotify, Snapchat czy Twitter

Google zapowiada nową inwestycję w Polsce. Praca dla tysięcy osób

Jednym z partnerów amerykańskiego giganta będzie Operator Chmury Krajowej. To firma utworzona przez PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju, której celem jest stymulowanie rozwoju polskich firm poprzez ułatwianie im procesu cyfryzacji.

Google i Operator Chmury Krajowej przeszkolą do końca roku 10 tys. osób. Kilka tysięcy znajdzie pracę w nowym centrum Google.

Microsoft inwestuje w cyfryzację Polski

Centrum danych tworzone przez Google to kolejna inwestycja związana z cyfryzacją. Na początku maja podobny plan ogłosił Microsoft.

Najważniejszą częścią inwestycji jest otwarcie nowego regionu data center Microsoft w Polsce, czyli centrum przetwarzania danych. Takie rozwiązanie zapewni dostęp do usług chmury obliczeniowej krajowym, firmom, startupom oraz instytucjom publicznym.

Więcej o: