Optymizm na amerykańskich rynkach sięgnął zenitu. Giełda zaliczyła najlepszy kwartał od 20 lat

Epidemia koronawirusa, widmo globalnej recesji, dane z amerykańskiego rynku pracy - złych wiadomości w ostatnim kwartale mieliśmy aż nadto. Ale inwestorzy zdają się tym nie przejmować. Amerykańska giełda zaliczyła właśnie najlepsze trzy miesiące od 1998 roku.

Epidemia koronawirusa wydaje się bardzo groźna dla globalnej gospodarki, ale część inwestorów zdaje się tym nie przejmować. Indeks S&P 500, na którym notowanych jest 500 największych amerykańskich spółek, odnotował właśnie najlepszy kwartał od roku 1998 - podaje agencja Bloomberg. To zaskakujące dane, bo przez pierwszy kwartał roku indeks odnotował spadek wynoszący 20 proc.

Dwa tygodnie temu obawy o pandemię, dziś najlepszy kwartał od 20 lat

Inne indeksy również rosły - Dow Jones zyskał 0,85 proc., a technologiczny Nasdaq Composite wzrósł o 1,87 proc. Wśród najmocniej rosnących spółek wymienić można te technologiczne. Zyskał zarówno Microsoft, jak i Intel, a przede wszystkim Tesla, która w ostatnim notowaniu kwartału zyskała kolejne 7 proc., a w całym roku już 160 proc.

Wtorkowa, kończąca miesiąc i kwartał sesja zakończyła się wzrostem wynoszącym 1,5 proc. Oznacza to wzrost przez trzy miesiące o ok. 20 proc.

Amerykańskim inwestorom do popadnięcia w optymizm wystarczyło niewiele - lepsze dane dotyczące wskaźnika zaufania konsumentów czy rynku nieruchomości. Giełdowych graczy nie przestraszyły z kolei kolejne złe dane dotyczące rynku pracy - bezrobocie w czerwcu może bowiem osiągnąć poziom 12,5 proc. Raport na ten temat ma ukazać się w czwartek.

Czytaj też: Druga tura wyborów. Liczby pokazują, jak trudne zadanie czeka Trzaskowskiego [WYKRES DNIA]

Nastroje inwestorów zmienne. Fala czerwieni może powrócić

Nie wiadomo więc, czy początek nowego kwartału nie zacznie się na amerykańskich giełdach od czerwieni. Zaledwie tydzień temu indeks S&P500 stracił 2,6 proc., osiągając najgorszy wynik od tygodni. Dane o wzroście zachorowań na COVID-19 przestraszyły rynki finansowe i surowcowe - ropa potaniała. Jeszcze w połowie czerwca, jeśli chodzi o nastroje inwestorów, dominowały obawy przed dalszym rozwojem pandemii.

Za dwa tygodnie będzie natomiast jasne, w jaki sposób notowane spółki prowadziły sobie w ciągu trzech minionych miesięcy z epidemią, przedstawią też swoje prognozy dotyczące zbliżających się miesięcy. Całkiem możliwe, że kolejne złe wieści, o które w niepewnych czasach nietrudno, znów zmienią trend na amerykańskim rynku, a dobre pomogą w wychodzeniu z załamania.

Zobacz wideo Trzaskowski w Chojnicach do Hołowni: "We wszystkim się z panem zgadzam"
Więcej o: