ZUS miał przyznać ulgę, a przedsiębiorcy stracili pieniądze. Resort rodziny zapowiada pomoc

Zwolnienie ze składek ZUS to najpopularniejsza wśród przedsiębiorców forma wsparcia w walce z kryzysem. Ci płatnicy, którzy posiadali na swoich kontach nadpłaty, zostali jednak zwolnieni z opłat jedynie w ograniczonej wysokości. Pomoc w sprawie zapowiedziało Ministerstwo Rodziny.

Jak ustalił portal Money.pl, resort pracy najprawdopodobniej przychyli się do tego, by zwrócić przedsiębiorcom nadpłaty zaliczone przez ZUS na poczet składek. - Jeśli będzie to tylko możliwe pod względem prawnym, wyjdziemy tej grupie płatników naprzeciw - zapowiedział w rozmowie z portalem wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Zobacz wideo "Mamy ośmiokrotny wzrost liczby wniosków o ulgi z powodu tej trudnej sytuacji"

Liczyli na zwolnienie ze składek, ZUS rozliczył je z nadpłat

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, przedsiębiorcy liczyli na to, że tarcza zapewni im zwolnienie z obowiązku odprowadzania składek do ZUS na okres trzech miesięcy nawet w sytuacji, gdy prowadzący firmę dokonał wcześniej nadpłaty składek. Tymczasem ZUS w takich przypadkach zwolnienie zastosował tylko do wysokości różnicy względem pełnej składki.

- Jeśli ktoś miał nadpłatę np. 400 zł, to za kwiecień został zwolniony ze składek na 1031,48 zł. Jeżeli jego nadpłata wyniosła 1430 zł, to dostał zwolnienie na 1,48 zł - wyjaśniał "Dziennik Gazeta Prawna".

-  Wyszło na to, że ZUS podważa sens istnienia tarczy antykryzysowej. Pokazuje, że nie warto być w porządku wobec państwowych instytucji, nie warto traktować ZUS jak partnera biznesowego, bo działania w dobrej wierze zakład wykorzystuje przeciwko płatnikowi - stwierdził cytowany przez dziennik Paweł Białek, prezes spółki Ekonomikus z Sosnowca.

Przedsiębiorcy mogli składać wnioski o zwrot nadpłaty

Przedsiębiorcy mogli składać wnioski o zwrot nadpłaty za kwiecień do 10 maja, a za maj - do 10 czerwca. Zwrot nadpłaty następuje wyłącznie na wniosek płatnika. Brak takiego, skutkował tym, że zakład stosował zaliczenie nadpłaty ZUS na składki za kwiecień i maj.

ZUS utrzymuje, że na rozliczenie nadpłaconych składek pozwalało Zakładowi prawo. Stwierdza, że zapisy w tarczy antykryzysowej są jasne, a zwolnienie dotyczy wyłącznie składek nieopłaconych, a te rozliczone z nadpłat zwolnieniem objęte nie są.

Więcej o: