Zwolnienie ze składek ZUS przedłużone o trzy miesiące. Wiemy, jakie firmy mogą skorzystać z ulgi

Rząd chce, aby zwolnienie ze składek ZUS był przedłużone o kolejne trzy miesiące dla niektórych firm. Skorzystać z tego ma m.in. branża turystyczna, która bardzo mocno odczuła kryzys powstały na skutek epidemii koronawirusa.

Zwolnienie ze składek ZUS to najpopularniejsze rozwiązanie, z którego mogli skorzystać przedsiębiorcy w ramach tarczy antykryzysowej. ZUS informował pod koniec czerwca, że przyjął 1,8 mln wniosków i przyznał zwolnienia z opłacania składek na kwotę ponad 11 mld zł. Ostatecznie te liczby będą zapewne wyższe.

Zwolnienie ze składek ZUS przedłużone o trzy miesiące, ale tylko dla niektórych firm 

Termin składnia wniosków o zwolnienie ze składek minął 30 czerwca, ale cześć przedsiębiorców będzie prawdopodobnie mogło skorzystać z niego przez kolejne miesiące. Jak podał businessinsider.com, ze zwolnienia ze składek ZUS o kolejne trzy miesiące będą mogły skorzystać firmy turystyczne, eventowe oraz prowadzące przewóz osób. Taka decyzja zapadła po rozmowie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz z przedstawicielami tych branż. 

Business Insider informuje, że obecnie trwa dopinanie szczegółów, ale ulgi obowiązywać będą z datą wsteczną od 1 lipca. Termin wprowadzenia rozwiązań zależy do zgody Komisji Europejskiej. W optymistycznym scenariusz pakiet wejdzie w życie wraz z początkiem sierpnia. 

Zobacz wideo Jadwiga Emilewicz była gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (16.07)

ZUS skontroluje przedsiębiorców, którzy skorzystali w tarczy antykryzysowej 

ZUS planuje - po zakończeniu epidemii - rozpocząć kontrolę firm, które otrzymały pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. Powodem decyzji jest fakt, że większość świadczenia była przyznawana na podstawie danych zamieszczonych we wnioskach. Zakład nie miał czasu, aby sprawdzić to w należyty sposób w czasie epidemii. Eksperci zaznaczają, że największe obawy powinny mieć osoby, które specjalnie zataiły bądź podały nieprawdziwe dane 

Więcej o: