Związkowcy z góry odrzucili plan restrukturyzacji PGG. "Nie został w ogóle zaprezentowany"

Związkowcy nie zgadzają się na restrukturyzację Polskiej Grupy Górniczej. Rzecznik prasowy Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) Karol Manys poinformował, że górnicy nie zgodzili się nawet, by plan zmian w sektorze im zaprezentować.

Ministerstwo Aktywów Państwowych planowało we wtorek przedstawić górniczym związkowcom plan restrukturyzacji Polskiej Grupy Górniczej. Z komunikatu MAP wiemy, że zakłada on m.in. likwidację dwóch kopalń. Nieoficjalne doniesienia medialne mówią również o ograniczeniu wydobycia i cięciu płac.

Plan restrukturyzacji PGG odrzucony przez stronę związkową

Efekty spotkania przedstawicieli rządu i związków, które ma miejsce w Katowicach, podsumował rzecznik prasowy Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) Karol Manys.

- Przygotowany plan restrukturyzacji Polskiej Grupy Górniczej (PGG) został z góry odrzucony przez stronę związkową i ostatecznie nie został zaprezentowany. Związkowcy byli tak bardzo na 'nie', że plan restrukturyzacji, przygotowany przez PGG, nie został w ogóle zaprezentowany - powiedział Manys dziennikarzom w przerwie rozmów.

Rzecznik zapewnił, że nie jest i nigdy nie było intencją strony rządowej wdrażanie rozwiązań, które nie mają akceptacji strony społecznej. Do przerwy w spotkaniu strony ustaliły jedynie, że zostanie powołana wspólna komisja, w skład której wejdą przedstawiciele związków zawodowych, eksperci i zarząd PGG.

Rząd planuje zamykanie kopalń. Koszty idą w miliardy

Plan restrukturyzacji Polskiej Grupy Górniczej zakłada ograniczanie wydobycia poprzez m.in. zamknięcie kopalń Ruda i Wujek oraz m.in. zawieszenie wypłat tzw. czternastej pensji. Koszt planowanej likwidacji dwóch kopalń łącznie z osłonami socjalnymi MAP oceniło na ok. 5 mld zł. PGG podała też wczoraj, że wnioskuje o 1,75 mld zł wsparcia z tarczy antykryzysowej zarządzanej przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

Związkowcy odrzucają plan likwidacji kopalń

Związkowcy z "Solidarności" jeszcze przed spotkaniem z przedstawicielami rządu, skomentowali medialne przecieki dotyczące restrukturyzacji Polskiej Grupy Górniczej. - Upadłość PGG to będzie IV i V powstanie śląskie - stwierdził Dominik Kolorz, związkowy lider. Jego zdaniem Polska powinna reformować sektor energetyczny przez dekady.

PGG jest największą firmą w sektorze węgla kamiennego w Unii Europejskiej. W 2019 r. wydobycie w kopalniach wyniosło ok. 29,5 mln ton.

Zobacz wideo „Zamknięto nie te kopalnie, w których są największe ogniska koronawirusa”
Więcej o: