Nowe tablice rejestracyjne. Niewielka zmiana uchroni przed ich podrabianiem

Od 11 lipca obowiązują nowe wzory tablic rejestracyjnych pojazdów. Projekt wprowadzony przez Ministerstwo Infrastruktury ma na celu zapobiec podrabianiu tablic. Co się w nich zmieniło?

W ostatnim czasie informowaliśmy o planowanym wprowadzeniu zmian w przepisach ruchu drogowego. Nowelizacja zakłada m.in. zniesienie obowiązku posiadania prawa jazdy przy sobie, a także numeru rejestracyjnego samochodu znajdujące się na przedniej szybie auta. Okazuje się, że te spore ułatwienia to nie są jedyne zmiany, na które powinni zwrócić uwagę kierowcy.

Zobacz wideo Czy wiesz jak prawidłowo włączać się do ruchu? Dzięki tym zasadom, każdemu będzie jeździć się wygodniej

Nowe wzory tablic rejestracyjnych. Co to oznacza dla kierowców?

Od 11 lipca obowiązują nowe wzory tablic rejestracyjnych. Stosunkowo niewielkie zmiany dotyczą grawerowania i według Ministerstwa Infrastruktury mają na celu zabezpieczyć tablice przed ich podrabianiem. W miejscu, gdzie do tej pory widzieliśmy naklejki hologramowe, teraz jest na nich grawer orła, a także oznaczenie producenta, numery certyfikatu oraz numer rejestracyjny. Wyżej wspomniane naklejki nie zostaną jednak zlikwidowane, środki zabezpieczenia będą stosowane równocześnie, dzięki czemu podrabianie numerów będzie jeszcze trudniejsze. 

>>> Dowiedz sie więcej: Prawo jazdy przy sobie nie będzie już konieczne. Ważne zmiany w prawie o ruchu drogowym

W takiej sytuacji nasuwa się pytanie, czy kierowcy będą musieli masowo wymieniać stare tablice rejestracyjne oraz co z nowo zarejestrowanymi pojazdami. Jak podał serwis internetowy spidersweb.pl, wciąż będą wydawane stare wzory tablic aż do wyczerpania zapasów. Posiadacze aut ze starymi tablicami nie muszą nic zmieniać, natomiast duplikowanie tablicy jest możliwe w przypadku blach maksymalnie sprzed 1,5 roku. To wtedy doszło do zmiany czcionki na węższą. 

Więcej o: