Nowela została przygotowana wspólnie przez Ministerstwa Infrastruktury oraz Cyfryzacji. Za przyjęciem zagłosowało 325 posłów, 2 było przeciw, a 118 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Nowelizacja ustawy zapowiadana była od dłuższego czasu. Najważniejszą zmianą jest zniesienie obowiązku posiadania przez kierowcę prawa jazdy podczas kontroli drogowej. Plany wprowadzenia tego rozwiązania zapowiadał pod koniec stycznia minister cyfryzacji Marek Zagórski, który mówił, że istnieją techniczne możliwości wprowadzenia elektronicznego prawa jazdy. Policjanci będą sprawdzać dane kierowcy wraz z jego uprawnieniami w centralnej ewidencji kierowców. Zgodnie z obecnymi przepisami za brak prawa jazdy grozi mandat w wysokości 50 zł.
Ponadto nowelizacja likwiduje obowiązek posiadania karty pojazdu oraz naklejki z numerem rejestracyjnym samochodu. Znajduje się ona na przedniej szybie auta. Znosi też konieczność wymiany tablic rejestracyjnych przy zmianie właściciela oraz wprowadza możliwość rejestracji pojazdu przez internet dla sprzedawców nowych aut.
Rząd planował także wprowadzić zmiany w kodeksie drogowym mające na celu poprawić bezpieczeństwo na drogach. Jednym z najnowszych pomysłów resortu jest zabieranie prawa jazdy po przekroczeniu prędkości o 50 km/h - również w terenie niezabudowanym, a także ujednolicenie maksymalnej prędkości w mieście. Na razie w godzinach 23-6 można jeździć z prędkością 60 km/h. Zapowiadane zmiany nie wejdą jednak w życie.