Hulajnogi elektryczne. Idą zmiany w przepisach. Ograniczenia prędkości i zakaz jazdy po chodnikach

Hulajnogi elektryczne wkrótce znikną z polskich chodników. Co więcej, wprowadzone zostaną ograniczenia prędkości, gdyż ministerstwo sprawiedliwości planuje szereg regulacji w tym zakresie - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Hulajnogi elektryczne stają się coraz popularniejszym środkiem transportu przede wszystkim w dużych miasta. Z racji tego, że w ostatnim czasie kilkukrotnie doszło do niebezpiecznych wypadków ministerstwo sprawiedliwości zamierza wprowadzić szereg prawnych regulacji. Mają one zakończyć obecnie panującą "wolną amerykankę" dotyczącą tego rodzaju transportu - informuje "DGP".

Zobacz wideo Góralczyk: "Popularność hulajnóg to efekt urbanizacji"

Hulajnogi elektryczne. Resort wprowadzi spore ograniczenia prędkości 

Już wkrótce hulajnogami można będzie się przemieszczać głównie po ścieżkach rowerowych. Jeśli w danym miejscu jej nie będzie, użytkownicy hulajnóg będą musieli jechać ulicą. Dopiero w ostateczności mieliby oni korzystać z chodników. Ponadto wprowadzone zostaną maksymalne dopuszczalne prędkości dla e-hulajnog. Na ścieżkach rowerowych limit wynosić ma 25 km/h, na ulicach 20 km/h a na chodnikach zaledwie 8 km/h. 

Ograniczenia nałożone przez Ministerstwo Sprawiedliwości na użytkowników hulajnóg mają więc na celu uchronić pieszych, którzy na chodnikach powinni mieć prawo pierwszeństwa. Ograniczenie prędkości do zaledwie 8 km/h sprawi, że ewentualne zderzenia z pieszymi nie będą zagrożeniem dla ich życia i zdrowia.

Kary za nieprzestrzeganie przepisów mogą wynieść do 5 tys. zł 

To jednak nie jedyne regulacje, które planuje wprowadzić resort. Prawdo do jazdy hulajnogą elektryczną już wkrótce będą mogły otrzymać osoby powyżej 12. roku życia. Obowiązywałby także zakaz przewozu zwierząt. Użytkownicy tego środku transportu mają być także karani za wymuszanie pierwszeństwa czy inne wykroczenia znane z ruchu drogowego. W zależności od wykroczenia grzywna wyniesie do 5 tys. zł. 

Więcej o: