Koniec monopolu PKP? Czeska firma RegioJet proponuje nowe połączenia na trasie Warszawa - Kraków

Czeska firma RegioJet planuje uruchomić od grudnia połączenia na trasie Warszawa - Kraków. Przewoźnik czeka na decyzję Urzędu Transportu Kolejowego. Mimo wielu chętnych obecnie na tej trasie kursują tylko pociągi PKP Intercity.

Jak podaje polsatnews.pl, spółka RegioJet planuje, aby od połowy grudnia jej pociągi kursowały na trasie z Warszawy do Krakowa i z powrotem. Czeska firma chce, aby codziennie połączenia pojawiły się w nowym rozkładzie jazdy. Znane są wstępne godziny kursowania pociągów.  

Zobacz wideo Czy Polacy są zadowoleni z PKP?

RegioJet podał rozkład jazdy na trasie Warszawa - Kraków. Przewoźnik czeka na decyzję UTK

Zgodnie z planem pociągi czeskiego przewoźnika miałyby jeździć dwa razy dziennie. Z Warszawy ruszałyby o godzinie 10:07 i 17:07, zatrzymując się na stajach się na stacjach Warszawa Wschodnia, Centralna i Zachodnia. Z Krakowa Głównego do Warszawy pociągi ruszałyby o godzinie 6:45 oraz 13:45. Pomiędzy miastami postoje nie są planowane.

RegioJet mógłby stać się konkurencją dla monopolisty na tej trasie, czyli PKP Intercity. Czeski przewoźnik twierdzi, że jego pociągi będą pokonywać trasę w dwie godziny i 20 minut, czyli podobnie, ile zajmuje pokonanie jej składom Pendolino. Przewoźnik czeka na decyzję Urzędu Transportu Kolejowego, który sprawdza, czy uruchomienie nowych pociągów nie wpłynie na istniejące połączenia. 

RegioJet, ale nie tylko. Leo Express również planuje uruchomić pociągi na tej trasie

Chęć uruchomienia połączeń między Warszawą a Krakowem zgłosił także pod koniec ubiegłego roku inny prywatny czeski przewoźnik. Leo Express chciał, aby od grudnia 2020 roku na tej trasie kursowało sześć pociągów w jedną stronę. Firma czeka na pozytywną decyzję ze strony UTK. Od czerwca 2019 roku  pociągami Leo Express można pojechać z Krakowa do Pragi i z powrotem. 

Więcej o: