Szczepionki na grypę towarem deficytowym. Zostały objęte zakazem wywozu z kraju

Pandemia koronawirusa sprawiła, że tej jesieni rekordowo dużo osób chce się zaszczepić przeciwko grypie. Duże zainteresowanie szczepionkami sprawiło, że produkt stał się towarem deficytowym, mimo że zwykle o tej porze roku nie było problemów z ich zakupem. Efekt? Szczepionka na grypę została wpisana na listę leków objętych zakazem wywozu z kraju.

Potwierdzeniem zainteresowania szczepionkami są twarde dane, które przytacza "Rzeczpospolita". Jak dotąd, na rynek trafiło 400 tys. sztuk. Będą one dostarczane partiami do grudnia. Ministerstwo Zdrowia podaje, że łącznie dostarczonych ma być około 1,8 mln sztuk, a kolejne 200 tys. zadeklarowali producenci.

Wszystko wskazuje na to, że taka liczba może okazać się niewystarczająca, bo pierwsza partia szczepionek już została wykupiona. Potwierdzają to dystrybutorzy leków. Zareagował także resort zdrowia, który wpisał szczepionki na grypę na listę towarów objętych zakazem wywozu z kraju.

Zobacz wideo Uczelnie przygotowują się na nowy rok akademicki. Koronawirus stworzył nowe obszary do badań naukowych

- Jest za wcześnie, aby ocenić, jakie będzie realne zainteresowanie szczepionkami w kolejnych tygodniach i miesiącach. W poprzednim sezonie grypowym w skali kraju zaszczepiło się ok. 4 proc. społeczeństwa, a więc ok. 1,5 mln osób, natomiast do utylizacji trafiło blisko 100 tys. niewykorzystanych szczepionek [...] Czekamy na realizację kolejnych dostaw zadeklarowanych przez producentów. Spodziewamy się poprawy dostępności w najbliższych tygodniach, być może już na przełomie września i października - tłumaczy cytowany przez "Rzeczpospolitą" Tomasz Leleno, rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej. 

Szczepionka na koronawirusa dopiero w przyszłym roku

Polska znajduje się na szarym końcu, jeśli chodzi o procent zaszczepień w społeczeństwie. Wszystko wskazuje na, że pandemia koronawirusa zmieniła nastawienie ludzi. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy będziemy mogli zaszczepić się przeciwko COVID-19. Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że Polacy zyskają dostęp do szczepionki na koronawirusa w kwietniu bądź marcu. Nie zdradził jednak więcej szczegół w tej sprawie