Ziobro mówi o zarzutach dla Leszka Czarneckiego, zapowiada cios w Tuska. "Prokurator przekonał świadka"

Zbigniew Ziobro, prokurator generalny i minister sprawiedliwości, potwierdził, że do sądu trafił wniosek o postawienie zarzutów Leszkowi Czarneckiemu. Lider Solidarnej Polski zapowiedział też ujawnienie nowych informacji o przestępstwach dokonanych w czasie, gdy premierem był Donald Tusk. Źródłem informacji ma być świadek zeznający w sprawie Sławomira N., byłego ministra transportu.

Zbigniew Ziobro, prokurator generalny i minister sprawiedliwości, zorganizował w poniedziałek przed południem konferencję prasową. Wedle zapowiedzi miał na niej poruszyć kwestię afery GetBack. W zeszłym tygodniu media informowały, że w sprawie nastąpił przełom. Prokuratura regionalna w Warszawie chce aresztowania Leszka Czarneckiego, związanego z Idea Bankiem. Wniosek w tej sprawie miał już trafić do sądu.

Czytaj też: Konfiskata prewencyjna. Partia Gowina przeciwna planowi Ziobry. "Wydaje się być nie do zaakceptowania"

Zbigniew Ziobro zapowiada postawienie zarzutów Leszkowi Czarneckiemu

Zbigniew Ziobro podczas konferencji potwierdził te informacje. - Prawdą jest informacja, że prokuratura postanowiła postawić zarzuty panu Leszkowi Czarneckiemu. Zdaniem prokuratury mając świadomość bezprawnych działań, nie dopełniając obowiązku rzetelności i uczciwości, doprowadził do narażenia na szkodę wielkich rozmiarów bardzo wielu klientów Idea Banku. Kwota zawarta w zarzucie dotyczy 130 mln zł. Z ustaleń prokuratury wynika, że pan Leszek Czarnecki faktycznie kierował bankiem. Wystąpiły wcześnie przesłanki o jego aresztowaniu. Jeśli sąd te zarzuty przyjmie, zostanie wydany list gończy. Wszystkie osoby zaangażowane w proceder przestępczy będą pociągnięte do odpowiedzialności karne - stwierdził minister sprawiedliwości.

- Nie może być tak, że osoby bardzo wpływowe, bardzo majętne, mogą czuć się bezkarne, gdy dopuszczają się przestępstw wobec Polaków. Prokuratura zawsze będzie kierował się tą zasadą - dodał.

Zbigniew Ziobro: Prokuratura ma informacje o przestępstwach popełnianych za rządów Donalda Tuska

Prokurator Generalny i minister sprawiedliwości odniósł się też do sprawy Sławomira N., byłego ministra w rządzie Donalda Tuska. Został on zatrzymany w lipcu przez CBA. W latach 2011-2013 pełnił on funkcję ministra transportu w rządzie ówczesnego lider Platformy Obywatelskiej. W ostatnich latach był szefem ukraińskiej Państwowej Agencji Dróg Ukrawtodor.

Zobacz wideo Sławomir N. czy minister Nowak? Zbigniew Ziobro na konferencji zaatakował PO i Donalda Tuska

-  Prawdą jest, że prokurator, łącznie z CBA pozyskała wiele dowodów wskazujących na udział w przestępczym procederze pana Słowami N. jednego z najbliższych współpracowników Donalda Tuska. Pan Donald Tusk będzie musiał w swoim czasie zmierzyć się z ustaleniami śledztwa, które prowadzi prokuratura - stwierdził Ziobro. - Ustalenia, które poczyniła prokuratura, gdy Nowak pełnił funkcję u boku Donalda Tuska, ujrzą światło dzienne, poprzez stawianie zarzutów - dodał. 

Ziobro wyjaśnił, że prokuraturze udało się przekonać jednego z kluczowych świadków do intensywnej współpracy. - Poznajemy kolejne smutne historie z okresu nie tylko, kiedy Nowak pełnił funkcję szefa instytucji odpowiedzialnej za budowę dróg na Ukrainie. Ziobro dodał, że szczegóły zostaną "ujawnione opinii publicznej".

Więcej o: