Allegro idzie na giełdę po nawet 8 mld zł. Są szczegóły. To może być rekordowy debiut

Allegro, polska platforma handlu internetowego, opublikowała prospekt emisyjny. Dzięki temu możemy poznać szczegóły dotyczące planów wejścia na giełdę. Wynika z nich, że firma chce zebrać nawet 8 mld zł od inwestorów. To oznaczałoby największy debiut na giełdzie od czasu, kiedy pojawiło się na niej PZU, czyli od dekady.

Najpierw były przecieki, potem zapowiedzi, a teraz poznaliśmy konkrety. Allegro.eu ruszyło z pierwotną ofertą publiczną akcji. Dziś, 22 września, zaczyna budowanie księgi popytu (czyli zbierania ofert na akcje od chętnych) wśród inwestorów instytucjonalnych. Od jutra na akcje będą mogli zapisywać się inwestorzy indywidualni (przewidziano dla nich 5 proc. akcji). Zapisy potrwają do 28 września.  

Allegro w drodze na GPW i po 8 mld zł 

Allegro chce zaoferować do 187 826 087 udziałów. Nie więcej niż 28 571 429 z nich mają stanowić nowe akcje, z których sprzedaży spółka spodziewa się uzyskać wpływy brutto w wysokości około 1 mld zł. Większość jednak (nie więcej niż 163 599 596) to akcje sprzedawane przez obecnych udziałowców, czyli spółki Cidinan S.à r.l., Permira VI Investment Platform Limited i Mepinan S.à r.l., a także grupę dyrektorów i członków kadry kierowniczej firmy. Dodatkowo 15 proc. istniejących akcji przeznaczonych do sprzedaży będzie mógł objąć Morgan Stanley. 

Dalsze konkrety dotyczące przydziału akcji poznamy 29 września, po zakończeniu budowy księgi popytu. Debiut zaplanowano na około 12 października. 

Allegro największą spółką na GPW? 

Allegro ustanowiło przedział cenowy w ofercie między 35 a 43 zł za akcję. To oznacza, że maksymalnie może zebrać od inwestorów 8,076 mld zł. Jak przypomina bankier.pl, ostatni tak duży debiut giełdowy mieliśmy w 2010 roku, kiedy na warszawską giełdę wszedł państwowy ubezpieczyciel PZU (tamten debiut miał wartość 8,07 mld zł).

Pozyskane pieniądze firma planuje przeznaczyć na spłatę zadłużenia. "Stabilność finansowa Allegro w żaden sposób nie jest uzależniona od tych pieniędzy. Nasze wyniki finansowe pokazują, że możemy pochwalić się marżą i przepływami pieniężnymi na rozsądnym poziomie. Nie mamy też żadnego problemu z konsekwentną spłatą naszego zadłużenia, co wielokrotnie udowadnialiśmy w przeszłości. IPO daje nam natomiast większą elastyczność i pewność, że gdy na horyzoncie pojawi się szansa na korzystną inwestycję, to będziemy mogli z niej skorzystać" - mówił w niedawnym wywiadzie dla Next.gazeta.pl prezes François Nuyts. 

Możliwe jest, że Allegro w dniu debiutu stanie się największą spółką pod względem wartości rynkowej na GPW. Przy założeniu sprzedaży akcji po cenie maksymalnej, czyli 43 zł, wartość rynkowa wszystkich akcji (do wolnego obrotu ma trafić ponad 18 proc.) przekroczy 44 mld zł. Obecnie największą kapitalizację ma CD Projekt. We wtorek po południu wynosiła ona 38 mld zł, przy kursie ponad 397 zł za akcję. Ale wcześniej, pod koniec sierpnia, kurs CD Projektu przekraczał 460 zł za akcję, co dawało grubo ponad 40 mld zł wyceny. Allegro może ten poziom przebić - a do tego dochodzi możliwość opcjonalnej oferty dla Morgan Stanley.

Czytaj też: Allegro zostanie najwyżej wycenianą spółką na GPW? François Nuyts: Jest zbyt wcześnie na takie deklaracje

Z prospektu emisyjnego możemy się też dowiedzieć, że pandemia służy wynikom Allegro.eu (jak zresztą ogólnie handlowi internetowemu). W I połowie tego roku miało ono 289,7 mln zł zysku netto wobec 195,7 mln zł zysku w takim samym okresie ubiegłego roku. Przychody ze sprzedaży wzrosły do 1,77 mld zł z 1,166 mld zł rok wcześniej. Grupa szacuje wzrost wartości sprzedanych produktów (tzw. GMV) na około 45 proc. w tym roku, jeśli koronawirus zostanie utrzymany pod kontrolą, to tempo spowolni, do ponad 30 proc. 

Zobacz wideo Aplikacje na smartfony, które przydadzą się prawdziwym łowcom okazji
Więcej o: