Chiny. Zmiana na liście najbogatszych. Tak można dorobić się na wodzie

Zhong Shanshan został nowym najbogatszym człowiekiem w Chinach. Miliarder wyprzedził założyciela AliExpress Jacka Ma. Majątku szacowanego na 58,7 mld dolarów dorobił się na produkcji wody butelkowanej.

Według indeksu miliarderów Bloomberga najbogatszym Chińczykiem jest 65-letni Zhong Shanshan. W ostatnich dniach wyprzedził założyciela AliExpress Jacka Ma oraz Pony Ma związanego z gigantem technologicznym, firmą Tencent. Majątek Shanshana szacowany jest na 58,7 mld dolarów, co czyni go także drugim najbogatszym Azjatą i 17. najbardziej zamożnym człowiekiem na Ziemi. 

Zobacz wideo Co to znaczy dobrze zarabiać? Pytamy Polaków [5 GAZETA.PL]

Zhang Shanshan najbogatszym Chińczykiem. Na czym dorobił się fortuny?

Nowy najbogatszy człowiek w Chinach wyróżnia się na tle ludzi majętnych z tamtej części świata, gdyż fortuny nie zrobił w branży technologicznej. Zhang Shanshan jest właścicielem firmy Nongfu Spring zajmującej się produkcją wody butelkowej, herbat, soków oraz napojów smakowych. Produkty sprzedawane pod tą marką są najpopularniejsze w całym kraju. To właśnie dzięki udanemu debiutowi spółki na giełdzie w Hongkongu udało mu się wyprzedzić innych miliarderów. 

Zhang posiada także spółkę Beijing Wantai Biological Pharmacy zajmującą się produkcją szczepionek. To firma, która również z sukcesami weszła w kwietniu tego roku na giełdę w Szanghaju. Pracuje nad opracowaniem szczepionki przeciwko koronawirusowi. 

"Samotny wilk" najbogatszym Chińczykiem. Shanshan unika rozgłosu

Prywatnie 65-letni miliarder jest człowiekiem skromnym i stroniącym od innych biznesmenów, przez co zaskarbił sobie przydomek "samotny wilk". Shanshan wychowywał się w czasie chińskiej rewolucji kulturowej, pracował fizycznie. Dopiero później zdecydował się na prowadzenie własnego biznesu. - Zhong Shanshan jest jedną z nielicznych osób w Chinach, które budowały nie jeden, ale dwa wielkie biznesy. To dość niezwykłe - ocenia Rupert Hoogewerf, prezes firmy badawczej Hurun Report. 

Chińczykowi wciąż daleko do najbardziej zamożnych osób na Ziemi. Pierwsza trójka w zestawieniu to Jeff Bezos, Bill Gates oraz Elon Musk, który wyprzedził ostatnio Marka Zuckerberga. Przewodzący stawce założyciel Amazona posiada 179 miliardów dolarów. Tylko w tym roku jego majątek wzrósł o ponad 60 miliardów dolarów. 

Więcej o: