UOKiK: Play zwróci niewykorzystane środki klientom. "Nakazujemy operatorom uczciwie się rozliczać"

Część osób korzystających z usług typu pre-paid w sieci Play może liczyć na zwrot niewykorzystanych środków. Decyzję w tej sprawie podjął Urząd Ochrony Konsumenta i Konkurencji.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Tomasz Chróstny zobowiązał sieć Play do zwrotu pieniędzy pozostałych po wygaśnięciu konta pre-paid  podał Urząd. "Działamy konsekwentnie i porządkujemy rynek nakazując operatorom uczciwie rozliczać się z konsumentami przy zmianie dostawcy usług. Klienci nie mogą tracić niewykorzystanych środków zgromadzonych na koncie pre-paid z powodu braku kolejnego doładowania. To utrudnianie zmiany operatora, co jest zakazane przez Prawo Telekomunikacyjne oraz Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej" - powiedział Chróstny, cytowany w komunikacie.

Zdaniem Urzędu kwestia zwrotu niewykorzystanych środków z konta na kartę przy wyborze nowej firmy telekomunikacyjnej jest już uregulowana na poziomie unijnym. W grudniu 2018 r. wszedł bowiem w życie Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej. Jest w nim przepis, zgodnie z którym przy zmianie operatora dotychczasowi dostawcy usług pre-paid muszą na wniosek konsumenta zwrócić pozostałe na koncie środki.

Zobacz wideo Cyberpunk 2077 coraz bliżej. Za co pokochamy nową grę CD Projektu?

Operator Play wprowadzi mechanizmy zwrotu pieniędzy

Prezes UOKiK zobowiązał P4 do wprowadzenia mechanizmu zwrotu pozostałych na koncie pre-paid pieniędzy, co ma nastąpić w ciągu miesiąca od daty uprawomocnienia się decyzji. Do tego czasu spółka musi poinformować wszystkich klientów usług przedpłaconych o wprowadzeniu usługi zwrotu niewykorzystanych środków, przy czym osoby po 65. roku życia dowiedzą się o swoich nowych uprawnieniach z wiadomości sms, podał Urząd.

Play Communications jest właścicielem 100 proc. udziałów w P4 (Play), która jest operatorem telefonii komórkowej Play. Spółka zadebiutowała na GPW w lipcu 2017 r.

Czytaj też: Francuzi chcą kupić 100 proc. akcji Play. Kurs akcji na giełdzie w Warszawie w górę o prawie 37 proc.

W toku jest postępowanie wobec Orange Polska, wcześniej do zmiany praktyki zobowiązał się T-Mobile, a za podobne praktyki został ukarany Polkomtel.

Decyzja UOKiK w sprawie Play. Mamy komentarz sieci

Sieć przesłała nam komentarz. "Jako Play wprowadzamy korzystne dla klientów oferty i rozwiązania. Cieszymy się, że kwestia zwrotu pozostałych środków z doładowań została uregulowana oraz że mamy czas niezbędny na wdrożenie takiego mechanizmu. Klienci ofert na kartę i MIX będą mogli skorzystać z tego procesu pod koniec listopada."

Więcej o: