Autostrada A4 droższa od października. GDDKiA apelowała, ale Stalexport nie zmienił decyzji

Nowe stawki za przejazd prywatnym odcinkiem A4 zaczynają obowiązywać z początkiem października. Stalexport zarządzający płatny fragmentem autostrady nie zmienił decyzji mimo apeli GDDKiA. Jak wygląda nowy cennik na autostradzie A4?

Zarządzająca fragmentem autostrady A4 spółka Stalexport podniesienie cen za przejazd zapowiedziała już w lipcu. Decyzji sprzeciwiała się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, ale nie miała podstaw prawnych do zatrzymania tego ruchu. Stalexport nie zmienił zdania i podtrzymał decyzję o podwyżce cen na A4 od 1 października.

Nowy cennik na A4

Nowy cennik to podwyżka o 2 zł za przejazd dla samochodów osobowych na każdym z dwóch odcinków zarządzanych przez Stalexport na trasie Katowice-Kraków. Oznacza to wzrost kosztu przejazdu z 10 do 12 zł do zapłaty na bramkach w Mysłowicach i Balicach. Za przejechanie całego płatnego odcinka trzeba zapłacić więc 24 zł. 

Zobacz wideo Czy w Polsce budujemy drogi drożej niż w Europie? Rzecznik GDDKiA odpowiada

Mniej zapłacą kierowcy korzystający z płatności automatycznych. Dla nich podwyżka wyniesie 1 zł za każdy odcinek. Ponadto koszty dla użytkowników systemów A4GO i Telepass oraz aplikacji Autopas i SkyCash już wcześniej były niższe. Od 1 października za przejazd na każdym odcinku trzeba będzie zapłacić więc 8 zł, a łącznie koszt przejazdu wzrośnie z 14 do 16 zł. 

To jeden z najdroższych przejazdów autostradą w Europie. GDDKiA przytacza dla porównania 160-kilometrową trasę Zagrzeb-Rijeka, kosztująca w przeliczeniu 41,30 zł czy przejazd z Lyonu do Montpellier, gdzie za 305 km autostrady zapłacimy 121 zł. 

Nowy system płatności na autostradach państwowych

Pod koniec września Krajowa Administracja Skarbowa i Ministerstwo Infrastruktury poinformowały o pracach nad nowym systemem opłat. Ma on pozwolić na rezygnację z bramek i będzie gotowy w ciągu roku. Przejazd autostradą będzie można opłacić jednym z dwóch sposobów:

  • poprzez zakup biletu autostradowego (e-Ticket),
  • na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS (e-Toll), analogicznie jak to ma miejsce dla pojazdów ciężkich np. z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne dostarczonej przez KAS.
Więcej o: