Były prezes Orlenu już na wolności. Gigantyczne poręczenia majątkowe. W tle sprawa Nowaka

Sąd rozpatrzył wnioski złożone przez CBA w środę dotyczące Dariusza K., byłego prezesa Orlenu i dwóch innych zatrzymanych w sprawie rzekomego wręczenia łapówki Sławomirowi Nowakowi. Były minister w rządzie Donalda Tuska jest w areszcie od lipca. K. wyszedł już na wolność.

Dariusz K., były prezes Orlenu, który został zatrzymany wraz z kilkoma innymi osobami we wtorek przez CBA, jest już na wolności. To efekt rozpatrzenia przez sąd wniosku złożonego w środę przez prokuraturę.

Zobacz wideo Łukasz Kijek zaprasza na nowy odcinek programu 'Studio Biznes'. Gościem jest Paweł Borys, prezes PFR

Dariusz K. na wolności. Sąd podjął decyzję w sprawie związanej ze Sławomirem N.

K., którego Centralne Biuro Śledcze oskarża o przekazanie 200 tys. zł łapówki Sławomirowi Nowakowi, byłemu ministrowi w rządzie Donalda Tuska, będzie odpowiadał z wolnej stopy. Musiał jednak wpłacić gigantyczne, wynoszące aż 500 tys. zł poręczenie majątkowe - informuje RMF FM.

Niższe, wynoszące 200 tys. zł poręczenie, wpłacić musiał też drugi z zatrzymanych  - Leszek K. Podejrzany jest o pośredniczenie pomiędzy Sławomirem N. a Wojciechem T, byłym wiceprezesem PGE i Energi, kolejnym zatrzymanym w sprawie. Ostatni z mężczyzn pozostanie w areszcie, opuści go po wpłaceniu 200 tys. zł poręczenia.

Nie przyznają się do winy

Cytowana przez radio prokurator Aleksandra Skrzyniarz, wyjaśniła, że  były prezes PKN Orlen Dariusz K., były wiceprezes PGE i Energa Wojciech T. oraz Leszek T. nie przyznają się do stawianych im zarzutów. Wszyscy złożyli wyjaśnienia.

Prokuratura zapowiedziała zaskarżenie decyzji sądu rejonowego.

Sprawa Sławomira Nowaka, byłego ministra w rządzie Donalda Tuska

Zatrzymania, których CBA dokonała we wtorek, mają związek z byłym politykiem i ministrem. Sławomir Nowak, zatrzymany w lipcu, usłyszał zarzuty dotyczące korupcji. O tym, że jego sprawa ma charakter rozwojowy, informował minister Zbigniew Ziobro.

Czytaj też: Kiedy rząd przejmie miliardy z OFE? Szef PFR podaje możliwą datę. "Trzeba uporządkować system"

- Ustalenia, które poczyniła prokuratura, gdy N. pełnił funkcję u boku Donalda Tuska, ujrzą światło dzienne, poprzez stawianie zarzutów - stwierdził. Zapewnił też, że "prokuratora i CBA pozyskały wiele dowodów wskazujących na udział w przestępczym procederze pana Sławomira Nowaka jednego z najbliższych współpracowników Donalda Tuska. "