Mały lockdown Polski już od soboty. Sześć milionów osób w żółtych i czerwonych strefach

W sobotę 3 października nowe powiaty i miasta zostaną włączone do żółtych i czerwonych stref. Łączna liczba osób mieszkających na terenach objętych restrykcjami sięga sześciu milionów.

Epidemia koronawirusa przybiera na sile. W ciągu minionej doby stwierdzono 1967 nowych przypadków COVID-19, co jest nowym rekordem. Od początku pandemii w Polsce zaraziło się 94 481 osób, z czego 2 543 zmarły, wliczając w to 30, którzy zmarli ostatniej doby. To kolejne niepokojące dane. W środę Ministerstwo Zdrowia informowało też o największej liczbie aktywnych przypadków choroby odnotowanej od początku epidemii.

Koronawirus atakuje. Od soboty miliony w szarych i czerwonych strefach

3 października wykaz szarych i czerwonych stref, czyli obszarów, w których obowiązują ograniczenia, zostanie powiększony. Jak wylicza Money.pl, pisząc o "małym lockdownie", na terenach objętych restrykcjami mieszka łącznie 5,9 mln osób.

Szare strefy obejmą powiaty: aleksandrowski i żniński (woj.kujawsko-pomorskie), białostocki (woj. podlaskie), działdowski z (woj. warmińsko-mazurskie), gostyński, krotoszyński, międzychodzki (woj. wielkopolskie), głubczycki (woj. opolskie), kartuski, miasto Sopot (woj. pomorskie), kłobucki (woj. śląskie), limanowski, myślenicki, nowotarski, tatrzański (woj. małopolskie),  łęczyński (woj. lubelskie).

Czerwone strefy obejmą powiaty: bartoszycki, iławski, nidzicki (woj. warmińsko-mazurskie), bełchatowski, piotrkowski, wieluński (woj. łódzkie), brzeski, oleski  (woj.  opolskie), bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, pucki słupski, wejherowski (woj.  pomorskie z obszarami miast Gdańsk i Gdynia),   dębicki i mielecki (woj. podkarpackie), a także miasto Rzeszów.

Zobacz wideo Czy Polsce grozi druga fala koronawirusa? Zapraszamy na nowy odcinek programu 'Studio Biznes'

Strefa żółta. Co oznacza kolor?

W powiatach oznaczonych jako "żółta strefa" obowiązują, jak już informowaliśmy, takie same reguły noszenia maseczek ochronnych, jak w pozostałej części kraju. Usta i nos należy zasłaniać:

  • w środkach publicznego transportu zbiorowego;
  • w miejscach ogólnodostępnych - chyba że będzie zachowana odległość półtora metra;
  • w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej;
  • w obiektach handlowych lub usługowych oraz w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych;
  • w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.

W komunikacji miejskiej można przewozić tyle osób, ile wynosi 100 proc. liczby miejsc siedzących albo 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu. Należy pamiętać, że w czasie przejazdu jest obowiązek zakrywania ust oraz nosa.

W żółtych strefach wydarzenia religijne mogą odbywać się bez limitu osób. Uczestnicy wydarzenia odbywającego się w zamkniętym pomieszczeniu powinni nosić maseczki ochronne, nie dotyczy to osób sprawujących kult. W przypadku wydarzeń religijnych na otwartej przestrzeni, należy zachować dystans społeczny wynoszący 1,5 metra albo zakrywać usta i nos.

W żółtej strefie wydarzenia sportowe mogą być organizowane przy zachowaniu limitu 25 proc. osób na widowni. Widzowie są jednak zobowiązani do zakrywania ust oraz nosa. Podobne reguły obowiązują w przypadku organizacji wydarzeń kulturalnych w zamkniętych pomieszczeniach oraz na obiektach sportowych. Jeśli wydarzenie kulturalne odbywa się na otwartej przestrzeni, może w nim uczestniczyć maksymalnie 100 osób. W żółtych strefach zakazana jest działalność klubów nocnych i dyskotek.

Czytaj też: Koronawirus. Polska trafi na czerwoną listę Wielkiej Brytanii? 14-dniowa kwarantanna po przylocie

Czerwona strefa - jakie obostrzenia obowiązują mieszkańców?

Podstawowym obowiązkiem w czerwonej strefie jest noszenie maseczek ochronnych wszędzie w przestrzeni publicznej. Mieszkańcy "czerwonych powiatów" nie są wyłączeni z tego obowiązku na otwartej przestrzeni nawet przy zachowaniu odpowiedniego dystansu społecznego.

W czerwonej strefie obowiązują limity w komunikacji miejskiej. Pasażerowie mogą zająć tylko 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu.

W przypadku gastronomii, klienci restauracji i barów muszą zakrywać swoje usta i nosy do czasu zajęcia miejsca, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Na jedną osobę powinny przypadać 4 metry kwadratowe powierzchni lokalu. Obsługa musi nosić maseczki ochronne.

Wesela oraz inne imprezy rodzinne mogą odbywać się w czerwonych strefach. Należy jednak pamiętać, że obowiązuje limit 50 osób, nie wliczając w to obsługi. W czasie zabawy nie ma obowiązku noszenia maseczek ochronnych.

Jeśli wydarzenie religijnie odbywa się wewnątrz świątyni, to liczba uczestniczących w nim osób może wynosić tylko 50 proc. obłożenia budynku. Wierni mają obowiązek noszenia maseczek, nie dotyczy to jednak osób sprawujących kult. W przypadku wydarzenia religijnego odbywającego się na zewnątrz, należy zachować dystans społeczny wynoszący 1,5 m lub zakrywać usta i nos. W tego typu wydarzeniach może brać udział maksymalnie 150 osób.  

Wydarzenia sportowe mogą odbywać się w czerwonych strefach tylko bez udziału publiczności. Obowiązuje zakaz organizowania wydarzeń kulturalnych zarówno w zamkniętych pomieszczeniach, jak i na obiektach sportowych oraz na otwartej przestrzeni. Zakazana jest również działalność klubów nocnych i dyskotek oraz organizacji kongresów i targów.

Więcej o: