Szefowie państwowych firm wezwani do ministerstwa. "Plan Sasina" ma pomóc wyjść Polsce z kryzysu

- Minister aktywów państwowych Jacek Sasin spotkał się z prezesami państwowych firm i zobligował do zacieśnienia współpracy - podaje Onet. To element tzw. "planu Sasina", który ma pomóc wyciągnąć polską gospodarkę z kryzysu.

Rząd opracował już nowelizację ustawy budżetowej na 2021 rok. Prognozy nie są zbyt dobre, gdyż znów przewidziano spory deficyt, choć na poziomie podobnym do tegorocznego. W 2021 roku przychody mają wynosić 404,4 mld zł, a wydatki 486,7 mld zł. Z tego wynika, że deficyt sięgnie 82,3 mld zł. Państwo szuka więc oszczędności. Te ma przynieść tzw. "plan Sasina".

Zobacz wideo Girzyński komentuje audyt w spółkach Skarbu Państwa

Minister Jacek Sasin spotkał się z prezesami spółek skarbu państwa

Jak udało się ustalić Onetowi, Jacek Sasin spotkał się w Ministerstwie Aktywów Państwowych z niemal dwudziestoma prezesami najważniejszych spółek skarbu państwa. To pierwsze spotkanie w takim składzie osobowym, a brali w nim udział m.in. Leszek Skiba - prezes Pekao S.A, Zbigniew Jagiełło - prezes PKO BP, Beata Kozłowska-Chyła - prezes Zarządu PZU S.A, Wojciech Wardecki - prezes Grupy Azoty, czy Marek Dietl - prezes GPW.

Podczas spotkania Sasin miał przekazać szczegóły swojego planu. Ministerstwo Aktywów Państwowych w celu wyjścia z kryzysu chce się wziąć za odgórną koordynację poczynań państwowych firm. 

Sasin chce zacieśnić współpracę między spółkami państwowymi

Głównym założeniem "planu Sasina" jest ścisła współpraca spółek skarbu państwa, tak by inwestowany przez nie kapitał nie wypływał z Polski i trafiał do innych krajowych przedsiębiorstw. Jako przykład Onet przywołuje współpracę PGNiG Obrót Detaliczny z PZU w sprawie pakietów zdrowotnych dla pracowników. Minister aktywów państwowych pragnie, by takich projektów było więcej. 

By do tego doszło, prezesi spółek skarbu państwa mieli zostać osobiście zobligowani przez Sasina do budowania tzw. mostów biznesowych, co ma zwiększyć efektywność. Państwowe firmy mają nie tylko realizować wspólne projekty biznesowe, badawcze i rozwojowe, ale także unikać rywalizowania między sobą. Sasin oczekuje, że inwestowany kapitał w jak największym stopniu będzie trafiał do państwowych molochów. 

Prezesi spółek mają także powołać pełnomocników ds. relacji między spółkami skarbu państwa.

Więcej o: