Jak dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada, Prokuratura Krajowa rozszerzyła zarzuty dla czterech byłych pracowników Ministerstwa Skarbu, w tym byłego wiceszefa tego resortu, podejrzanych o nieprawidłwości przy prywatyzacji chemicznej spółki Ciech.
Prokuratura Krajowa przeanalizowała dokumentację w sprawie wyceny akcji. Dodatkowo powołano biegłych z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, którzy uznali, że wartość każdej z akcji sprzedanych firmie Kulczyka była zaniżona o 2,6 zł.
W opinii wskazano, że do ceny minimalnej nie doliczono jednego ze składników - tzw. "premii za kontrolę", która stanowi 14 procent wartości. Na tej podstawie wyliczono, że dotychczasowe zarzuty, dotyczące spowodowania szkody skarbu państwa powinny zostać uzupełnione o kwotę 52 milionów złotych. Wcześniej straty określone przez prokuraturę wynosiły około 100 milionów. Podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
O sprawie pisaliśmy w lutym 2018 r. Funkcjonariusze wrocławskiej delegatury CBA zatrzymali wówczas sześć osób w związku ze zbyciem przez Skarb Państwa kontrolnego pakietu akcji CIECH S.A. spółce Jana Kulczyka.
Wśród zatrzymanych znalazło się czterech ówczesnych urzędników Ministerstwa Skarbu Państwa: Paweł T. - Podsekretarz Stanu, Tomasz Z. - Zastępca Dyrektora Departamentu Przekształceń Własnościowych i Prywatyzacji, Jakub W. - główny specjalista w Departamencie Przekształceń Własnościowych i Prywatyzacji, Michał M. - Radca Ministra w Departamencie Analiz, a także dwóch przedstawicieli spółki doradczej ING Securities SA: członek zarządu Konrad Z. i Zastępca Dyrektora Działu Doradztwa - Paweł L. Czterem byłym urzędnikom Ministerstwa Skarbu Państwa prokurator postawił wtedy zarzuty dotyczące niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień. Dwóch z byłych urzędników dodatkowo usłyszało zarzuty poświadczenia nieprawdy w dokumentach.
W latach 2016-2017 funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumenty w kilku firmach i u osób współpracujących z ministerstwem skarbu przy procesie prywatyzacji CIECH-u. Do prywatyzacji firmy doszło w czerwcu 2014 roku. Wówczas spółka KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments kupiła pakiet kontrolny akcji od Skarbu Państwa.