Koronawirus szaleje, a miliarderzy się bogacą. Ich majątek wzrósł do 10,2 bilionów dolarów

Miliarderzy wzbogacili się w czasie trwania pandemii koronawirusa. Majątek najbogatszych ludzi na świecie wzrósł o ponad jedną czwartą do rekordowego poziomu 10,2 bln dol. Na pierwszym miejscu wciąż pozostaje Jeff Bezos

Rosnące bezrobocie, masowe upadki firm i brak komfortu finansowego. Pandemia koronawirusa okazała się globalnym dramatem ze względów ekonomicznych. Koronakryzys został jednak wykorzystany przez najbogatszych, którzy znacznie powiększyli swoje majątki.

Zobacz wideo Co to znaczy dobrze zarabiać? Pytamy Polaków [5 GAZETA.PL]

Miliarderzy wzbogacili się o jedną czwartą w czasie koronawirusa

Jak podaje dziennika "The Guardian", na podstawie danych szwajcarskiego banku UBS, od kwietnia do lica miliarderzy zwiększyli swoje bogactwo o ponad jedną czwartą (27,5 proc.) do 10,2 bln dol. Tym samym pobili wyniki z końca 2017 roku, kiedy to ich łączny majątek był szacowany na 8,9 bln dol. Koronakryzys przyniósł także wzrost liczby miliarderów  Obecnie dziewięcioma zerami na koncie może pochwalić się 2189 osób. Poprzedni rekord (2158 osób) został osiągnięty w 2017 roku. 

Najbogatsi wzbogacili się przede wszystkim poprzez kupowanie akcji po okazyjnych cenach. W marcu oraz kwietniu znajdowały się one na najniższym od lat poziomie. Mocne odbicie sprawiło, że ich posiadacze bardzo dużo zyskali w stosunkowo krótkim czasie. Spore zyski odnotowały firmy technologiczne, które w większości do najbogatszych ludzi świata. 

Najbogatsi na świecie. Jeff Bezos wciąż na czele

Na czele zestawienia najbogatszych ludzi na świecie znajduje się właściciel Amazona Jeff Bezos. Jego majątek szacowany jest na 183 mld dol. Pod koniec sierpnia Amerykanin stał się pierwszą osobą, której majątek przekroczył 200 mld dol. Za finansowym sukcesem Bezosa stoją ostatnie sukcesy Amazona. W ciągu roku wartość spółki wzrosła o 78 proc. 

Na kolejnym miejscach w zestawieniach najbogatszych znajdują się Bill Gates (123 mld dol.), Elon Musk (101 mld dol.) oraz Mark Zuckerberg (98,1 mld dol). We wrześniu założyciel Facebook stracił miejsce na podium na rzecz właściciela Tesli

Więcej o: