Bankowość coraz droższa. NBP podsumowuje pierwszą połowę 2020 roku

W ciągu 2020 roku opłaty za bankowość wzrosły w każdym obszarze. NBP podsumował to w raporcie.

Narodowy Bank Polski dwa razy w roku publikuje analizę wysokości opłat i prowizji pobieranych za obsługę rachunków bankowych i kart płatniczych. Jak podaje bankier.pl, NBP opublikował raport za pierwsze półrocze 2020 roku. Uwzględniono w nim 14 kont osobistych, z których wyciągana jest średnia arytmetyczna opłat. Raport NBP wykazał, że prowizje od początku roku podniosło sześć banków:

  • PKO BP
  • Bank Pocztowy
  • Bank Pekao 
  • CrediT Agricole, 
  • Citi Handlowy
  • Krakowski Bank Spółdzielczy

Tańsze prowadzenie rachunku

Średnia opłata za prowadzenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego spadła względem drugiego półrocza o 46 groszy. Obecnie średnia wynosi 5,91 zł, podczas gdy wcześniej było to 6,37 zł. Średnią arytmetyczną mocno zaniżyło całkowite zniesienie opłaty za konto w PKO BP, którego prowadzenie wcześniej kosztowało 8 zł. To jednak średnia ogólna, ponieważ wiele banków po spełnieniu pewnych warunków, nie pobiera żadnej opłaty. Po ich uwzględnieniu średni koszt prowadzenia konta wynosi 1,77 zł (bez zmian od poprzedniego raportu). Opłaty za rachunek wahają się między 0 a 15 zł. 

Oprócz tego staniały wypłaty z bankomatów własnych, co średnio kosztuje 31 groszy (wcześniej 44 grosze). To wynik usunięcia opłaty w Banku Pocztowym (wcześniej 2 zł). Tańsze są też przelew natychmiastowe przez internet, kosztujące średnio 5,38 zł (taniej o 15 groszy).

Zobacz wideo Czy „darowanie długów” jest realnym pomysłem na światowe zadłużenie?

Banki chcą więcej za karty, przelewy i podjęcie gotówki

Tylko trzy opłaty nie wzrosły. Zależne było to jednak jedynie od pojedynczych, ale mających duży wpływ na średnią arytmetyczną, zmian w poszczególnych bankach. 

Więcej o 56 gr musimy płacić za kartę płatniczą do rachunku osobistego. W okresie od stycznia do końca czerwca 2020 roku średnia miesięczna opłata wynosiła 6,09 zł (wahanie od 0 do 10 zł). Po uwzględnieniu warunków zwalniających z opłaty średnia wyniosła 1,72 zł. 

Opłaty za przelewy zlecane w placówce bankowej to średnio 8,46 zł (43 grosze więcej). Jeśli chcemy by był to przelew natychmiastowy, to średnia wynosi 11,66 zł (22 grosze więcej). Za przelew telefoniczny zapłacimy średnio 7,20 zł (61 groszy więcej), jeśli w ten sposób zamówimy przelew natychmiastowy średnia cena wyniesie 13,79 zł (39 groszy więcej).

Jeśli udamy się do banku wpłacić pieniądze, średnio zapłacimy 2,61 zł (38 groszy drożej). Ważne, by zaznaczyć, iż większość banków nie pobiera za tę operację prowizji. Wypłata z kolei kosztuje średnio 3,25 zł (84 grosze więcej).

Więcej trzeba też zapłacić za wypłaty w obcych bankomatach - średnia minimalna opłata w złotych i średnia maksymalna opłata liczona procentem od wypłacanej kwoty wynosiły odpowiednio 3,56 zł (37 groszy więcej) i 2,15% (0,18 pp. więcej).

Więcej o: