Nowe obostrzenia w handlu. Jakie sklepy będą czynne od soboty 7 listopada?

Z powodu drugiej fali pandemii koronawirusa rząd ogłosił kolejne obostrzenia, które w chodzą w życie od soboty 7 listopada. Spora część z nich dotyczy funkcjonowania branży handlowej, gdyż zamknięta będzie cześć sklepów w galeriach. Jakich placówek nie dotyczą nowe restrykcje?

- Pandemia nasila się i dlatego nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Kolejne restrykcje są potrzebne. Chronimy przez to służbę zdrowia i ludzi - mówił w środę 4 listopada premier Mateusz Morawiecki, podczas konferencji prasowej, na której ogłoszone zostały kolejne restrykcje. 

Zobacz wideo Morawiecki apeluje o rezygnację z Marszu Niepodległości i... planowania sylwestra

Rząd wprowadził obostrzenia. Zamknięte galerie handlowe oraz nowe limity osób 

Kluczowe zmiany dotyczą funkcjonowania branży handlowe. Zgodnie z zapowiedziami premiera od soboty do 7 listopada zamkniętych będzie większość sklepów w galeriach handlowych.

Zaostrzone zostały limity dotyczące liczby osób przebywających w placówkach handlowych jednocześnie. W mniejszych sklepach (o powierzchni do 100 m2) będzie mogła przebywać jedna osoba na 10 m2. W sklepach o powierzchni powyżej 100 m2 utrzymana została zasada jednej osoby na 15 m2. Obostrzenia mają obowiązywać do niedzieli 29 listopada.

Nowe obostrzenia dla branży handlowej. Jakie sklepy zamknięte od soboty? 

Obostrzenia dotyczące branży handlowej nie dotyczą jednak wszystkich sklepów. W rządowej informacji czytamy, że "w galeriach handlowych otwarte pozostaną sklepy: z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt, prasą oraz usługi". W związku z tym od soboty 7 listopada nieczynne będą sklepy obuwnicze, odzieżowe oraz ze sprzętem RTV/AGD.

Dodatkowo przypominamy, że w sklepach spożywczych, drogeriach, a także aptekach w tygodniu godzinach 10:00 - 12:00 obowiązują godziny dla seniorów. Obsługiwane są wtedy tylko osoby powyżej 60. roku życia. 

Więcej o: