Gowin spotkał się z przedsiębiorcami. "Będę rekomendował jak najszybsze otwarcie sklepów meblowych"

Wicepremier i minister rozwoju pracy i technologii Jarosław Gowin potkał się z przedstawicielami branży meblowej w ramach telekonferencji. Spotkanie dotyczyło możliwości ponownego otwarcia sklepów w zaostrzonym rygorze sanitarnym.

Od minionej soboty salony meblowe o powierzchni powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych oraz te w galeriach handlowych pozostają zamknięte w związku z ograniczeniami wprowadzonymi przez rząd w celu walki z pandemią koronawirusa. Przedsiębiorcy o tej decyzji dowiedzieli się na kilka godzin przed koniecznością zamknięcia sklepów.

Sklep IKEA w Szczecinie w budowieSklepy meblowe zamknięte, Szefernaker przeprasza. "Jesteśmy tylko ludźmi"

Gowin porozmawiał z przedstawicielami branży meblowej. Chodzi o możliwość ponownego otwarcia sklepów

Jarosław Gowin spotkał się z przedstawicielami branży meblowej w poniedziałek - z powodu koronawirusa spotkanie miało miejsce wirtualnie, za pomocą telekonferencji. Gowin powiedział, że przedsiębiorcy przedstawili mu cztery propozycje zwiększenia bezpieczeństwa sanitarnego w sklepach, co mogłoby pozwolić na ich ponowne otwarcie. Chodzi między innymi o zmniejszenie limitu klientów i zwiększenie kontroli.

- Branża zaproponowała, by limit został zmniejszony do jednego klienta na 20 metrów kwadratowych - powiedział Jarosław Gowin. - Kolejna propozycja dotyczy obowiązku dezynfekcji dłoni, zarówno przy wejściu do sklepu, jak i w czasie pobytu. Na każde 500 metrów kwadratowych powierzchni mają być uruchomione punkty sanitarne, punkty dezynfekcyjne. Ponadto, przestrzeganie limitu klientów ma być monitorowane przez obsługę sklepów - dodał.

Jarosław GowinGowin zapowiada rozwiązania sanitarne, które pozwolą otworzyć sklepy meblowe

Propozycje przedsiębiorców mają trafić na biurko premiera Mateusza Morawieckiego. Jarosław Gowin podkreśli, że ponowne otwarcie sklepów meblowych to warunek konieczny do dalszego rozwoju tej branży w Polsce.

- Przemysł meblowy należy do wiodących branż gospodarczych w Polsce - powiedział Jarosław Gowin. - W czasach pandemii polskie firmy bardzo skuteczne weszły w zerwane łańcuchy dostaw. Dziś polskie meble są sprzedawane na całym świecie w jeszcze większej skali niż przed wybuchem pandemii. Dlatego będę rekomendował Radzie Ministrów jak najszybsze otwarcie sklepów meblowych, bo to jest warunek dalszego i dynamicznego rozwoju całej tej branży - dodał.

Wicepremier nie powiedział kiedy sklepy meblowe mogłyby wrócić do obsługi klientów w tradycyjnej formule. Przedstawiciele branży chcą, by stało się to po 11 listopada.

Zobacz wideo Starsze klasy podstawówek zdalnie, zamknięta gastronomia, ograniczenia dla seniorów. Rząd ogłosił nowe obostrzenia
Więcej o: