Gowin spotkał się z przedsiębiorcami. "Będę rekomendował jak najszybsze otwarcie sklepów meblowych"

Wicepremier i minister rozwoju pracy i technologii Jarosław Gowin potkał się z przedstawicielami branży meblowej w ramach telekonferencji. Spotkanie dotyczyło możliwości ponownego otwarcia sklepów w zaostrzonym rygorze sanitarnym.

Od minionej soboty salony meblowe o powierzchni powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych oraz te w galeriach handlowych pozostają zamknięte w związku z ograniczeniami wprowadzonymi przez rząd w celu walki z pandemią koronawirusa. Przedsiębiorcy o tej decyzji dowiedzieli się na kilka godzin przed koniecznością zamknięcia sklepów.

Gowin porozmawiał z przedstawicielami branży meblowej. Chodzi o możliwość ponownego otwarcia sklepów

Jarosław Gowin spotkał się z przedstawicielami branży meblowej w poniedziałek - z powodu koronawirusa spotkanie miało miejsce wirtualnie, za pomocą telekonferencji. Gowin powiedział, że przedsiębiorcy przedstawili mu cztery propozycje zwiększenia bezpieczeństwa sanitarnego w sklepach, co mogłoby pozwolić na ich ponowne otwarcie. Chodzi między innymi o zmniejszenie limitu klientów i zwiększenie kontroli.

- Branża zaproponowała, by limit został zmniejszony do jednego klienta na 20 metrów kwadratowych - powiedział Jarosław Gowin. - Kolejna propozycja dotyczy obowiązku dezynfekcji dłoni, zarówno przy wejściu do sklepu, jak i w czasie pobytu. Na każde 500 metrów kwadratowych powierzchni mają być uruchomione punkty sanitarne, punkty dezynfekcyjne. Ponadto, przestrzeganie limitu klientów ma być monitorowane przez obsługę sklepów - dodał.

Propozycje przedsiębiorców mają trafić na biurko premiera Mateusza Morawieckiego. Jarosław Gowin podkreśli, że ponowne otwarcie sklepów meblowych to warunek konieczny do dalszego rozwoju tej branży w Polsce.

- Przemysł meblowy należy do wiodących branż gospodarczych w Polsce - powiedział Jarosław Gowin. - W czasach pandemii polskie firmy bardzo skuteczne weszły w zerwane łańcuchy dostaw. Dziś polskie meble są sprzedawane na całym świecie w jeszcze większej skali niż przed wybuchem pandemii. Dlatego będę rekomendował Radzie Ministrów jak najszybsze otwarcie sklepów meblowych, bo to jest warunek dalszego i dynamicznego rozwoju całej tej branży - dodał.

Wicepremier nie powiedział kiedy sklepy meblowe mogłyby wrócić do obsługi klientów w tradycyjnej formule. Przedstawiciele branży chcą, by stało się to po 11 listopada.

Zobacz wideo Starsze klasy podstawówek zdalnie, zamknięta gastronomia, ograniczenia dla seniorów. Rząd ogłosił nowe obostrzenia
Więcej o: